Pięciolecie swojego istnienia obchodzi w tym roku 18 Dywizja Zmechanizowana. W Lublinie trwają obchody Święta Żelaznej Dywizji połączone z piknikiem wojskowym.
O bezpieczeństwie Polski i znaczeniu Dywizji mówił w Lublinie minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak. – Koalicja PO-PSL, likwidując 1 Warszawską Dywizję Zmechanizowaną, otworzyła Bramę Brzeską, my, organizując 18 Dywizję Zmechanizowaną, zamknęliśmy Bramę Brzeską – powiedział minister Błaszczak. – Rzeczywiście te wrota są tak silnie chronione, że są nie do przebicia – dzięki czołgom Abrams, dzięki śmigłowcom uderzeniowym Apache. Już niedługo pierwsze egzemplarze tych śmigłowców trafią na wyposażenie właśnie 18 Dywizji Zmechanizowanej. Będą stanowiły zapory nie do przebicia.
Minister obrony narodowej podziękował żołnierzom 18 Dywizji Zmechanizowanej za codzienną służbę. – Dokonaliście wielkich rzeczy. 18 Dywizja należy do najlepiej ukompletowanych związków taktycznych Wojska Polskiego – mówił minister Błaszczak. – Ale rozwijamy jeszcze dalej 18 Dywizję Zmechanizowaną. Bardzo cieszę się z rozwoju 18 Pułku Przeciwlotniczego, który dysponuje nowoczesną bronią przeciwlotniczą i przeciwrakietową Mała Narew. To broń, która powstała we współpracy z Wielką Brytanią. To są rakiety systemu CAMM, sprawdzone również w Wielkiej Brytanii. Tam noszą nazwę Sky Sabre. Bardzo cieszę się również z rozwoju 18 Pułku Artylerii, który już niedługo będzie podniesiony do poziomu brygady.
„Niemożliwe nie istnieje”
– Dla żołnierzy Żelaznej Dywizji niemożliwe nie istnieje, a zadania im trudniejsze tym lepsze, bo tylko takie są godne naszej uwagi i poświęcenia – mówił dowódca jednostki generał dywizji Arkadiusz Szkutnik. Podkreślał, że w ciągu pięciu lat od decyzji o uformowaniu 18 Dywizji Zmechanizowanej, jednostka stała się najszybciej rozwijającym się związkiem taktycznym w Siłach Zbrojnych Rzeczpospolitej Polskiej.
– 5 września 2018 roku zapadła decyzja, która była prorocza, biorąc pod uwagę późniejsze wydarzenia za naszą wschodnią granicą – mówi generał dywizji Arkadiusz Szkutnik. – Na przestrzeni minionych 5 lat byliśmy skupieni nie tylko na budowie własnego potencjału, ale mieliśmy zadania w ramach Sił Natychmiastowego Reagowania jako czołowa szpica NATO. Chroniliśmy i chronimy granicę państwową. Walczyliśmy ze skutkami pandemii, walczyliśmy ze skutkami klęsk żywiołowych. Uczestniczyliśmy w osłonie polskiego nieba w ramach dyżurów bojowych osłony powietrznej i przeciwrakietowej. Braliśmy udział w rotacyjnej obecności w Kosowie i Łotwie w ramach Polskiego Kontyngentu Wojskowego. 18 Dywizja rośnie w siłę. Ma moc.
W trakcie uroczystości decyzją prezydenta Andrzeja Dudy żołnierzom wręczone zostały Krzyże Zasługi za długoletnią służbę, a decyzją ministra Błaszczaka – Medale „Siły Zbrojne w Służbie Ojczyzny”.
„Najlepszą odpowiedzią na prowokacje wzmacnianie Wojska Polskiego”
– Najlepszą odpowiedzią na wszelkiego rodzaju prowokacje jest wzmacnianie Wojska Polskiego – mówił w Lublinie minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak. Mariusz Błaszczak podkreślał, że hybrydowy atak na Polskę z terytorium Białorusi przy użyciu migrantów, obecność wagnerowców na terenie tego państwa, a także rozmieszczenie tam rosyjskich rakiet jądrowych gwarantują, że prowokacje, z którymi mieliśmy do czynienia dotychczas, będą się pojawiały.
– To są realne zagrożenia, przed którymi stoi świat, wynikające z próby odbudowy imperium przez putinowską Rosję – mówił minister. – Bezpieczeństwo daje Polsce organizacja naszych sił zbrojnych na wzór wojsk amerykańskich, bo są to najsilniejsze siły zbrojne na świecie. Zachęcamy tych wszystkich, którzy jeszcze nie wiedzą, co chcą w życiu robić, aby wstępowali do Wojska Polskiego. Naprawdę warto! Oferujemy godne uposażenie. Jeśli ktoś jest ambitny i pracowity, naprawdę wiele może osiągnąć.
Miesięczne uposażenie dla żołnierzy dobrowolnej zasadniczej służby wojskowej wynosi 4 960 złotych brutto na start.
18 Dywizja Zmechanizowana imienia generała broni Tadeusza Buka została utworzona w 2018 roku. Aktualnie liczy niemal 13 tysięcy żołnierzy, a w jej skład wchodzi m.in. 19 Lubelska Brygada Zmechanizowana.
PaSe / EwKa / opr. WM / ToMa
Fot. Iwona Burdzanowska