Do końca listopada na terenie Muzeum Historycznego Inspektoratu Zamojskiego AK w Bondyrzu ma stanąć pomnik Powstania Zamojskiego. Jest to wspólna inicjatywa Instytutu Pamięci Narodowej i Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej Okręg Zamość. Dziś (28.09) podpisano porozumienie w tej sprawie.
– Instytut odpowiedział na społeczny apel w związku z rocznicą powstania zamojskiego – mówi dyrektor Biura Upamiętniania Walk i Męczeństwa Instytutu Pamięci Narodowej, Adam Siwek. – Mamy świadomość, że powstanie zamojskie funkcjonowało raczej jako wydarzenie lokalne, regionalne, też o ogromnym znaczeniu. To wydarzenie związane z ogromnymi zbrodniami niemieckimi na mieszkańcach Zamojszczyzny. Ten pomnik będzie dodatkowym znakiem pamięci, dodatkowym symbolem, a także trochę takim wabikiem, który może przyciągnie turystów coraz częściej przyjeżdżających na piękne Roztocze. Dobrze, żeby odwiedzili również to miejsce.
Budowa pomnika Powstania Zamojskiego jest współfinansowana przez Instytut Pamięci Narodowej oraz Światowy Związek Żołnierzy Armii Krajowej Okręg Zamość, który oddał grunt pod jego budowę.
CZYTAJ: Jak rozmawiać z uczniami o II wojnie światowej i Holokauście? [ZDJĘCIA]
Pomnik tworzą dwie granitowe formy przestrzenne ustawione pod kątem względem siebie, ścięte pod skosem w najwyższym punkcie wznoszą się ku górze „podrywane przez orły”. Ten sam kierunek wzbijających się orłów określa ten sam cel, jakim jest wspólna walka z wrogiem. Jest to nawiązanie do bohaterskiego zrywu żołnierzy Armii Krajowej i Batalionów Chłopskich. Orzeł bielik symbolizuje państwo Polskie, a także siłę, potęgę, waleczność oraz majestat.
AP / opr. WM
Fot. nadesłane