W parafii pod wezwaniem św. Maksymiliana Kolbe w Lublinie w niedzielę (17.09) zostaną odsłonięte tablice upamiętniające błogosławionych męczenników: duchownego greckokatolickiego błogosławionego księdza Emiliana Kowcza i błogosławionego księdza rzymskokatolickiego Romana Archutowskiego.
CZYTAJ: „To nie tylko rzeźba, ale i przesłanie”. W Lublinie odsłonięto pomnik bł. ks. Emiliana Kowcza
– Obaj duchowni zginęli w obozie koncentracyjnym na Majdanku – mówi metropolita lubelski, arcybiskup Stanisław Budzik. – Reprezentują ogromną rzesze ludzi, którzy zginęli w tym miejscu zagłady. Chcemy się modlić za ich wstawiennictwo, żeby ludzie się wzajem nie mordowali, żeby ustały wszelkie wojny, żeby zapanował sprawiedliwy pokój w Ukrainie, tuż za naszymi granicami. Jest to szczególna intencja tej modlitwy. „Nigdy więcej wojny” – mówił papież św. Jan Paweł II, kiedy nawiedzał obozy zagłady.
– Obu duchownych wiele łączyło. W czasie II wojny światowej byli zaangażowani w ratowanie Żydów – podkreśla proboszcz parafii greckokatolickiej w Lublinie, ksiądz Stefan Batruch. – Ks. Archutowski robił to w Warszawie, ks. Kowcz w Przemyślanach. Obydwaj zostali uwięzieni przez Niemców, połączył ich Majdanek. Wprawdzie nie spotkali się w tym obozie koncentracyjnym – bo Archutowski zginął w 1943 roku, a Kowcz w 1944 – ale zapisali się w pamięci więźniów jako wielcy duchowni, którzy nie wyrzekli się swojej tożsamości kapłańskiej.
– To błogosławieni męczennicy za wiarę, którzy w szczególny sposób zapisali się w pamięci innych więźniów, którzy wspominali, że mimo uwięzienia starali się oni za wszelką cenę pomagać swoim towarzyszom niedoli, udzielając im np. sakramentów, spowiadając i podtrzymując na duchu – mówi rzecznik prasowy Państwowego Muzeum na Majdanku, Agnieszka Kowalczyk-Nowak.
Uroczystości rozpoczną się o godzinie 17.00 na terenie Państwowego Muzeum na Majdanku. Przy Kolumnie Trzech Orłów zostaną złożone kwiaty. O 18.00 rozpocznie się msza święta przy Drodze Męczenników Majdanka. W obchodach wezmą udział m.in. metropolita warszawski kardynał Kazimierz Nycz i metropolita lubelski abp Stanisław Budzik.
ŁuM / RyK / opr. ToMa / LisA
Fot. archiwum