Do Zamościa w sobotę (16.09) przyjadą Ormianie. Ma to związek z obchodami 665-lecia ustanowienia arcybiskupstwa Apostolskiego Kościoła Ormiańskiego na ziemiach polskich.
CZYTAJ: Bitwa w dwóch częściach. Najpierw żywa lekcja, potem rekonstrukcja [ZDJĘCIA]
– Uczniowie z Zamościa wezmą udział w lekcji „Tajemnice i zagadki kamienic ormiańskich” i poznają historię Ormian w Zamościu. A ta była zapoczątkowana pięć lat po powstaniu miasta – mówi Natalia Szczerba z Muzeum Zamojskiego. – Ormianie w Zamościu pojawili się 1585 roku. Jan Zamoyski wydał liczne przywileje, które pozwalały im osiedlać się w mieście, założyć tam własną gminę, wybudować świątynię. Przywileje dały im też prawa takie same, jak innym mieszkańcom Zamościa. Ormianie zajmowali się głównie handlem, sprowadzali przedmioty orientalne do Polski. Świątynia ormiańska została rozebrana na początku XIX wieku. Wtedy też została zlikwidowana gmina i Ormianie wyprowadzili się dalej na zachód.
W programie wydarzenia m.in. wspólna modlitwa przy Chaczkarze Przyjaźni (kamienny krzyż upamiętniający szczególne wydarzenie), koncert chóru Saghmos z katedry ormiańskiej we Lwowie, koncert muzyki ormiańskiej i wizyta uczniów ormiańskich szkół z Łodzi i Warszawy.
Gościem honorowym wydarzenia będzie prymas Apostolskiego Kościoła Ormiańskiego w Polsce biskup Markos Howannisjan.
Modlitwę i przemówienia przy Chaczkarze Przyjaźni (ul. Łukasińskiego) zaplanowano na 16.30.
AP / opr. ToMa
Fot. nadesłane