Narodowy Fundusz Zdrowia przed rozpoczęciem nowego roku akademickiego przypomina, że studenci, którzy pracowali w wakacje, po powrocie na uczelnię powinni pamiętać o pewnych obowiązkach związanych z ubezpieczeniem zdrowotnym.
– Niestety, wciąż zdarza się, że rodzice o tym zapominają i kiedy dziecko idzie do lekarza, wtedy dowiadują się, że nie ma ubezpieczenia. Dlatego warto o tym pamiętać zawczasu, zanim okaże się, że w placówce ochrony zdrowia pojawi się problem z bezpłatną opieką medyczną – mówi Małgorzata Bartoszek, rzecznik prasowy lubelskiego oddziału Wojewódzkiego Narodowego Funduszu Zdrowia. – Należy pamiętać, że student podejmujący zatrudnienie, np. w okresie wakacji, na umowę o pracę, nabywa własny tytuł do ubezpieczenia. Tym samym wygasa wcześniejszy tytuł jako członka rodziny. Dlatego po rozpoczęciu pracy student winien zostać wyrejestrowany przez pracodawcę rodzica, zaś po zakończeniu umowy obowiązkiem rodzica albo uczelni jest ponowne zgłoszenie go do ubezpieczenia zdrowotnego.
Wniosek o zgłoszenie członka rodziny do ubezpieczenia zdrowotnego rodzic składa u swojego płatnika składek, np. pracodawcy, zleceniodawcy, ZUS. Ma na to 7 dni od dnia, w którym członek rodziny może zostać objęty ubezpieczeniem.
CZYTAJ: Plecak zapalił się podczas lekcji. Klasa ewakuowana
Osoby prowadzące własną działalność gospodarczą zgłoszenie kierują bezpośrednio do ZUS za pomocą Platformy Usług Elektronicznych, poczty lub osobiście.
LeW / opr. PrzeG
Fot. pexels.com