W Zamościu odsłonięto mural upamiętniający mieszkańców Zamojszczyzny, którzy stanęli do walki w powstaniu zamojskim. Malowidło przedstawia dwóch żołnierzy z Armii Krajowej i Batalionów Chłopskich. Organizatorzy chcą zwrócić uwagę młodszych mieszkańców i zachęcić ich do zgłębienia wiedzy na temat powstania zamojskiego.
– Znaleźliśmy miejsce na bloku, który ma widoczną ścianę 10 na 15 metrów – mówi przewodniczący os. Powiatowa w Zamościu, Tomasz Maksymiuk. – Nie mieliśmy żadnych sprzeciwów. Wręcz przeciwnie, było wielkie zadowolenie. No i ta pamięć historyczna – z tego co wiem, mało osób nie wiedziało o tym, że było takie wydarzenie, jak powstanie zamojskie.
– Jestem wdzięczny fundacji, że podjęła temat, który przez nasz związek jest od długiego czasu podnoszony – mówi prezes Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej oddział w Zamościu, poseł Sławomir Zawiślak. – Powstanie zamojskie rozpoczęło się w 1942 roku, w szczycie potęgi Hitlera, który wygrywał na wszystkich frontach. Wtedy nasi przodkowie, żołnierze AK i Batalionów Polskich, wzięli broń i przeciwstawiali się skutecznie w krwawym, ale zwycięskim powstaniu zamojskim – przeciwstawili się akcji wysiedleńczej na Zamojszczyźnie.
Projekt został wsparty finansowo przez: Ministerstwo Obrony Narodowej w ramach konkursu „Mur, ale historia Wojska Polskiego”, Fundację Grupy PKP i spółkę PKP Linia Hutnicza Szerokotorowa. Mural został zrealizowany przez Fundację Pamięci Narodów i znajduje się przy ul. Sikorskiego 19.
AP/ opr. DySzcz
Fot. nadesłane