Wojewódzka inauguracja kształcenia zawodowego odbyła się w Technikum im. Jana Zamoyskiego w Zwierzyńcu. Głównym tematem wydarzenia było utworzenie przy placówce branżowego centrum umiejętności (BCU) w dziedzinie geodezji i kartografii. Szkoła pozyskała na ten cel 10 mln zł.
Charakter ogólnopolski
– Istotą kształcenia zawodowego jest kształcenie ustawiczne – mówi lubelski kurator oświaty Teresa Misiuk. – Branżowe centrum umiejętności to miejsce, które ma charakter nawet nieregionalny czy wojewódzki, ale ogólnopolski. Bowiem powstaje we współpracy szkoły kształcącej z danej branży, stowarzyszenia pracodawców właśnie z tej określonej branży i – co jest bardzo istotne – we współdziałaniu z wyższą uczelnią.
CZYTAJ: „Aktywni z Lublina” nagrodzeni [ZDJĘCIA]
– Za kilka miesięcy – mam nadzieję – powstanie u nas jedno z najnowocześniejszych centrów branżowych – centrum umiejętności w dziedzinie geodezji – mówi Waldemar Gardiasz, dyrektor Technikum im. Jana Zamoyskiego w Zwierzyńcu. – Bardzo jestem zadowolony, że udało się nam pozyskać na to środki. Utworzyliśmy technikum geodezyjne w 2012 roku. Mamy już swoich absolwentów zarówno technikum, jak i absolwentów wyższych uczelni. Umieszczenie takiego nowoczesnego centrum, które jest jedyne w Polsce, daje rzeczywiście inne perspektywy pracy.
Geodeci są bardzo ważni
– Geodeta jest bardzo ważnym elementem wszystkich działań inwestycyjnych, ale również prawnych, sądowych, notarialnych – mówi Marek Kłopotek, Lubelski Wojewódzki Inspektor Nadzoru Geodezyjnego i Kartograficznego. – Nie odczuwamy braku geodetów, natomiast w związku z tym, że geodeta jest zawodem regulowanym, czyli geodeci zdobywają uprawnienia, odczuwamy konieczność ustawicznego kształcenia. Jak ktoś zdobył uprawnienia 15 lat temu, to – ze względu na zmianę przepisów, realiów, technologii – dobrze by było, żeby mógł doszkolić się, poznać nowe technologie, techniki pomiaru. Wtedy zdecydowanie lepiej jest realizować zadania geodezyjne dla potrzeb gospodarki i administracji.
– Uczelnia występuje jako dodatkowy partner – mówi Andrzej Mazur z Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie. – Razem z innymi jeszcze ośrodkami akademickimi jesteśmy odpowiedzialni merytorycznie za program kształcenia, ułożenie kursów, za to jaki będzie potrzebny sprzęt, jakie będą potrzebne programy, komputery itd.
7 branżowych centrów umiejętności
– Tym, co nas bardzo cieszy, jest to, że w województwie lubelskim powstanie 7 branżowych centrów umiejętności. To jest naprawdę niezwykle cenne i ważne, że organy prowadzące otrzymały na to środki – dopowiada Teresa Misiuk.
– 5 mln to jest część budowlana inwestycji, 2,5 mln to wyposażenie. Pozostałe 2,5 miliona zostanie przeznaczonych na działalność przez pierwsze trzy lata. Jest ustawa, która gwarantuje finansowanie BCU. Będzie to wchodziło w skład subwencji (oświatowej) i pozwoli dobrze rozpocząć oraz rozwinąć tę działalność – tłumaczy Waldemar Gardiasz.
CZYTAJ: 100 lat pracy leśników. Lasy Państwowe świętują
Nowoczesny sprzęt
– Młodzież będzie się mogła szkolić na nowoczesnym sprzęcie, który teraz jest pożądany na rynku – mówi Łukasz Czerwonka, nauczyciel przedmiotów zawodowych w Technikum Geodezyjnym im. Jana Zamoyskiego w Zwierzyńcu. – A szkoła nie zawsze ma fundusze, żeby mogła go sobie zakupić. A my będziemy mieć możliwość, żeby młodzież kształciła się na jak najlepszym sprzęcie.
– W tym centrum przede wszystkim będzie pracownia informatyczna. To jest jedna pracownia, w której będą przeprowadzane egzaminy, ale również olimpiady, bo takie są założenia. Druga część będzie salą wykładowo-ćwiczeniową wyposażoną w różne możliwości dostosowania do liczby osób. Tam będą się odbywały szkolenia, wykłady, spotkania i wszystko to, co będzie służyło rozwojowi geodezji – wyjaśnia Waldemar Gardiasz.
– Będziemy starali się postawić na fotogrametrię razem z teledetekcją, skaning laserowy, wykorzystując przy tym oczywiście jakieś elementy geodezji klasycznej – dodaje Andrzej Mazur.
Branżowe Centrum Umiejętności w Zwierzyńcu zostanie uruchomione do końca 2024 r. W naszym województwie BCU powstaną w: Kluczkowicach, Pszczelej Woli, Radzyniu Podlaskim, Lublinie, Łukowie i Jabłoniu. Centra kształcić i doszkalać będą w: ogrodnictwie, pszczelarstwie, elektryce, budownictwie, ślusarstwie, mechanice i obróbce skrawaniem oraz energetyce odnawialnej i bioenergetyce.
Do końca tego roku w Polsce powstać ma co najmniej 20 BCU, w przyszłym kolejne 100.
AP / opr. AKos
Fot. AP