– Trzeba mówić i domagać się na arenie międzynarodowej reparacji wojennych dla Polski od Niemiec – powiedział Polskiemu Radiu Lublin wiceminister aktywów państwowych Jan Kanthak.
Jego zdaniem straty, jakie poniosła Rzeczypospolita Polska podczas II wojny światowej, nigdy nie zostały zrekompensowane. – Naturalne jest, że jeśli chcemy odpuszczenia win, to trzeba je odkupić poprzez zadośćuczynienie nie tylko w kwestii moralnej, ale też finansowej. Bo nie ukrywajmy – straty, jakie poniosła Polska w wyniku agresji niemieckiej, sięgają bilionów złotych. Musimy zabiegać, żeby zostało to raz na zawsze rozwiązane – stwierdził Jan Kanthak.
CZYTAJ: „Polska była największą ofiarą wojny”. Uroczystości rocznicowe w Lublinie [ZDJĘCIA]
W 2022 roku zaprezentowano raport o stratach poniesionych przez Polskę w wyniku agresji i okupacji niemieckiej w czasie II wojny światowej.
CZYTAJ: Minister Błaszczak: Reparacje ze strony Niemiec są niezbędne
3 października 2022 roku minister spraw zagranicznych Zbigniew Rau podpisał notę dyplomatyczną do strony niemieckiej, dotyczącą odszkodowań wojennych. Polska domaga się w niej m.in. odszkodowania za straty materialne i niematerialne w wysokości 6 bilionów 220 miliardów 609 milionów złotych i zrekompensowania szkód.
ZOBACZ ZDJĘCIA z otwarcia wystawy „Zbrodnie niemieckie i sowieckie na Polakach 1939-1945”
3 stycznia 2023 roku MSZ przekazało, że resort dyplomacji RFN udzielił odpowiedzi na tę notę. Według rządu RFN, sprawa reparacji i odszkodowań za straty wojenne pozostaje zamknięta, a rząd niemiecki nie zamierza podejmować negocjacji w tej sprawie.
Polska była najdłużej okupowanym krajem w czasie II wojny światowej przez Niemcy hitlerowskie.
MaTo / opr. ToMa
Fot. Krzysztof Radzki