Jeśli masz problemy ze skórą, koniecznie zgłoś się do dermatologa. Specjalista przeprowadzi z Tobą wywiad i wykona niezbędne badania, dzięki czemu postawi trafną diagnozę i wdroży leczenie. Aby uniknąć niepotrzebnego stresu podczas wizyty, należy odpowiednio się do niej przygotować. Sprawdź, na co zwrócić szczególną uwagę!
Jak się przygotować do pierwszej wizyty u dermatologa?
Załóż luźne, wygodne ubranie. Dzięki temu łatwo odsłonisz skórę. Zdejmij biżuterię. Nie rób makijażu lub zmyj go przed wejściem do gabinetu. Unikaj solarium i nadmiernej ekspozycji na słońce, w przeciwnym razie możesz utrudnić wykonanie badania dermatologicznego. Jeśli masz problem z paznokciami, koniecznie zmyj lakier przed wizytą. Zadbaj o higienę przed konsultacją u dermatologa, ale zrezygnuj z perfum, balsamów, kremów i maseł do ciała.
Jeśli dokucza Ci łupież lub nadmierne wypadanie włosów, nie myj ich ani nie stosuj kosmetyków do stylizacji przynajmniej 1 dzień przed konsultacją. W ten sposób dermatolog oceni kondycję skóry głowy. Jeśli jesteś w trakcie kuracji zalecanej przez innego specjalistę, absolutnie jej nie przerywaj. W przeciwnym razie dermatolog nie będzie w stanie ocenić efektów leczenia.
Co zabrać ze sobą na wizytę w poradni dermatologicznej?
Konsultacja dermatologiczna nie wymaga specjalnego przygotowania. Jeśli jednak dysponujesz wynikami badań laboratoryjnych, wykonanych w ciągu ostatnich 3 miesięcy, koniecznie weź je ze sobą. Na wizytę u dermatologa online przygotuj też listę stale przyjmowanych leków, suplementów i kosmetyków pielęgnacyjnych. Dzięki temu specjalista ustali, czy wchodzą ze sobą w interakcje. Wskaż wszystkie kosmetyki do pielęgnacji skóry i włosów, które nasilają objawy.
Jeśli jakieś leki wywołują skutki uboczne, koniecznie o tym wspomnij. Niekiedy mogą one powodować zawroty głowy, świąd skóry lub wysypkę. Jeśli specyfiki przepisane przez dermatologa nasiliły objawy lub pojawiły się nowe dolegliwości, czym prędzej umów się na wizytę. W przeciwnym razie tylko pogorszysz stan skóry. Dermatolog zmieni lek lub sposób dawkowania, co pozwoli pozbyć się problemu.
O czym warto pamiętać podczas konsultacji dermatologicznej?
Powiedz lekarzowi o wszystkich chorobach przewlekłych, alergiach i nietolerancjach pokarmowych. Dzięki temu dermatolog będzie miał pełny obraz Twojego stanu zdrowia. Wypytaj też bliskich, czy w rodzinie występowały przypadki nowotworów skóry. Jeśli tak, poinformuj o tym specjalistę. Wbrew pozorom wizyta u dermatologa nie ogranicza się do obejrzenia podejrzanych znamion lub wypisania recepty. Specjalista przeprowadzi szczegółowy wywiad, dlatego postaraj się do niego jak najlepiej przygotować.
Jeśli masz pytania dotyczące pielęgnacji skóry, możesz je zapisać. W ten sposób zyskujesz pewność, że zadasz je podczas wizyty. Zanotuj niepokojące objawy, określ ich rodzaj, czas trwania, a także sytuacje, w których się nasilają. Możesz też zrobić zdjęcia zmian skórnych, dzięki czemu lekarz porówna ich kształt i wielkość.
Artykuł sponsorowany