Oczyszczanie środowiska przy pomocy roślin i mikroorganizmów, a także zastosowanie roślin jako surowca do produkcji m.in. worków na śmieci – to główne tematy seminarium naukowego w Centrum ECO-TECH COMPLEX w Lublinie.
CZYTAJ: Lublin będzie miał kolejną przestrzeń dla młodzieży
– Zastąpienie plastiku np. biomasą roślinną ograniczy w pewnym stopniu zanieczyszczanie środowiska – mówi prof. Małgorzata Wójcik z Wydziału Biologii i Biotechnologii UMCS. – W dzisiejszych czasach zanieczyszczenie środowiska np. plastikiem, metalem czy związkami organicznymi stanowi bardzo duży problem, dlatego wprowadzanie czy informowanie, jakie są możliwości, żeby wprowadzić materiał biodegradowalne, takie, które zastępują plastik jest bardzo ważnym zagadnieniem.
Marcel Nowosielski, współzałożyciel jednej z firm zastępującej w produkcji plastik surowcem roślinnym podkreśla, że obecnie można w 100 % zastąpić plastik przy tworzeniu m.in. folii do ściółkowania gleb. – Skupiamy się na skrobi ziemniaczanej, kukurydzianej. Tego typu rozwiązania mają sens w przypadku produktów jednorazowych, tam, gdzie plastik powoduje zanieczyszczenie środowiska. Natomiast w przypadku występującego na rynku plastiku proponujemy rozwiązanie, jakim jest recykling i wytwarzanie opakowań z wysortowanych opakowań plastikowych.
Podczas spotkania w Centrum ECO-TECH COMPLEX będą poruszane także zagadnienia wpisujące się w politykę europejską, dotyczące m.in. takich działań, jak: Zielony Ład, „zero waste”, zrównoważony rozwój, gospodarka cyrkularna oraz edukacja ekologiczna.
ŁuM / opr. AKos
Fot. pexels.com