Magdalena Opalka z filii nr 40 Miejskiej Biblioteki Publicznej w Lublinie została laureatką nagrody im. Anny Platto. Wyróżnienie jest przyznawane bibliotekarzom z województwa lubelskiego za szczególny wkład w pracę z dziećmi i młodzieżą.
– To ukoronowanie mojej pracy – mówi laureatka. – Wszystkie te działania, które skłaniają dzieci do czytelnictwa, które angażują je, żeby się zaprzyjaźniły z książką, staram się aranżować. Takim sztandarowym działaniem są „Bajkoranki”, czyli spotkania dla najmłodszych i ich rodziców. Jest również „Pracowania na Poziomie”, czyli łączenie książki, plastyki.
– Bardzo cenne są dla nas sposoby na zachęcanie młodzieży do korzystania z książki – mówi Joanna Chabska z Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej im. Hieronima Łopacińskiego w Lublinie. – Mamy świadomość, że w szkole czytanie kojarzy się z mało przyjemnym obowiązkiem, a biblioteka jest zupełnie innym miejscem, takim poza szkołą, gdzie dziecko czuje się zupełnie inaczej i książka ma dla niego inny wymiar – nie jest obowiązkiem, lecz przyjemnością.
Nagroda im. Anny Platto jest wręczana od 29 lat. W tym roku zgłoszono także Beatę Panasiewicz z Miejskiej Biblioteki Publicznej – Hrubieszowskiego Centrum Dziedzictwa im. Krystyny i Stefana Du Chateau w Hrubieszowie oraz Olgę Wójtowicz z Filii nr 9 Miejskiej Biblioteki Publicznej im. Hieronima Łopacińskiego w Lublinie.
Kim była Anna Platto?
Anna Platto (8 VIII 1944 – 15 III 1995) – absolwentka filologii polskiej UMCS była kustoszem, instruktorem-metodykiem w Wojewódzkiej Bibliotece Publicznej im. Hieronima Łopacińskiego w Lublinie, wykładowcą w Studium Bibliotekarskim. Znawczyni literatury pięknej, a szczególnie dziecięcej i młodzieżowej, wypracowała nowoczesny model bibliotek dziecięcych, łączących znajomość książki z formami jej upowszechniania. Zajmowała się ich organizacją, profilowaniem działalności, doradztwem metodycznym.
LilKa / opr. ŁP
Fot. Wojewódzka Biblioteka Publiczna im. Hieronima Łopacińskiego w Lublinie Facebook