Zaskakujące odkrycia w Ogrodzie Botanicznym [ZDJĘCIA]

odkrycie 2023 08 29 153104

Zaskakujące wyniki badań archeologicznych przy reducie Tadeusza Kościuszki w Ogrodzie Botanicznym UMCS w Lublinie.

Prace badawcze rozpoczęły się w 2022 r. Przy pomocy georadaru sprawdzono, co się znajduje się pod powierzchnią gruntu. Jak się okazało, w tej części ogrodu krył się murowany obiekt – narożnik budowli w typie dworu.

Wiosną sprawdzono, jak wygląda wschodnia skarpa tego obiektu. Udało się znaleźć kolejny narożnik, stanowiący zamknięcie jednego boku. Okazało się, że wschodnia basteja nie została uformowana przez Kościuszkę. Mury to fragmenty dworu obronnego, istniejącego przed powstaniem Reduty. Można go datować na XVI-XVII wiek. Teraz archeolodzy czekają na wyniki badań, określające datę bezwzględną.

ZOBACZ ZDJĘCIA:

Prawdopodobnie Tadeusz Kościuszko, budując swoją Redutę, albo całkowicie rozebrał odkryty dwór, albo go już nie zastał. Naukowców zastanawia to w jaki sposób rozebrano masywny obiekt nie pozostawiając żadnych śladów.

Na terenie Ogrodu Botanicznego znajduje się Reduta Tadeusza Kościuszki – jedyne zachowane dzieło ziemnego budownictwa obronnego w Polsce, którego autorem i inicjatorem był Tadeusz Kościuszko (w latach 1790-1792 komendant garnizonu Lublin). Reduta miała służyć do obrony Lublina w czasie wojny polsko-rosyjskiej w 1792 r., prowadzonej w obronie Konstytucji 3 Maja. Fortyfikacja została wpisana do Wojewódzkiego Rejestru Zabytków w 2020 r. jako jedyny w Polsce obiekt zaprojektowany przez Kościuszkę.

CZYTAJ: Ponad 60 znalezisk archeologicznych w Janowcu [ZDJĘCIA]

Nieznany cmentarz

Ponadto w czasie badań archeologicznych prowadzonych na terenie Reduty Tadeusza Kościuszki odkryto nieznany dotąd cmentarz z XII-XIII wiek.

Wśród dokonanych odkryć wymienił przede wszystkim nieznane dotąd cmentarzysko z XII-XIII wieku. „Na niewielkim fragmencie – bo 3 na 4 metry – odkryliśmy siedem pochówków, które prawie wszystkie były ułożone równolegle do siebie (…) Nie wiemy, czy będzie to większy czy malutki cmentarzyk, a może mamy do czynienia z epizodem w postaci cmentarza epidemicznego” – mówił archeolog.

CZYTAJ: Odkrył nową kulturę. Ksiądz-archeolog upamiętniony

Przed specjalistami stoi jeszcze wiele kwestii do rozwiązania, m.in. kiedy powstał cmentarz, jak był rozległy, kto został na nim pogrzebany. „Te pytania są przed nami. To spotkanie jest po to, aby zaszczepić myśl, że nie tylko Stare Miasto i Śródmieście, ale także inne dzielnice, jak Sławinek, były istotne w kształtowaniu się naszego miasta, zarówno w czasach najdawniejszych, pierwszych rolników, jak i wtedy kiedy okrzepło państwo polskie” – zwrócił uwagę dr Niedźwiadek.

Oprócz tego na terenie dawnego cmentarzyska znaleziono także biżuterię w postaci fragmentów kolczyków tzw. zausznic i kabłączków skroniowych.

Wśród odnalezionych zabytków jest także m.in. fragment wczesnośredniowiecznej ostrogi i toporek kamienny z neolitu, który po przerobieniu pełnił funkcję siekierki.

TSpi  / PAP / opr. ToMa

Fot. PAP/Wojtek Jargiło

Exit mobile version