Piaski świętują 30-lecie odzyskania praw miejskich. – Słyniemy z tego, że stąd pochodzi Antoni Patek, który założył znaną na cały świat firmę produkującą ekskluzywne zegarki – mówi burmistrz Piask Michał Cholewa.
– Ale słyniemy też z wielu kultur, między innymi związanych z reformacją i kalwinizmem. Był tu m.in. słynny Marcin Krowicki (znany działacz i pisarz reformacyjny, jeden z autorów przekładu Biblii brzeskiej – red.). Znaleźlibyśmy wiele osobowości pochodzących z samych Piask i z gminy Piaski, którymi możemy się szczycić – stwierdza Michał Cholewa.
POSŁUCHAJ: Dominik Gil – „Antoni Patek – zegarmistrz królów”
– To miasto z długą i trudną historią, przez którą straciło prawa miejskie – wskazuje wiceminister finansów Artur Soboń. – Piaski utraciły je w 1869 roku. Starały się o nie z powrotem już w 1970 roku. Finalnie skończyło się to rozporządzeniem Rady Ministrów w 1993 roku. Dzisiaj Piaski to obok Świdnika najważniejsza gmina powiatu świdnickiego.
CZYTAJ: Antoni Patek – zegarmistrz królów. Jego zegarki nosili car Mikołaj II, Einstein czy Walt Disney
Piaski prawa miejskie uzyskały już w 1470 roku. Jednak w skutek carskich represji utraciły je w 1869 roku za udział mieszkańców w powstaniu styczniowym.
RyK / opr. WM
Fot. Piotr Michalski