Lekarze z Lublina przeprowadzili kolejną innowacyjną operację. Eksperci z Kliniki Chirurgii Szczękowo-Twarzowej Samodzielnego Publicznego Szpitala Klinicznego nr 1 w Lublinie zrekonstruowali u młodej pacjentki ubytek skóry głowy. Wykorzystali do tego matrycę odtwarzającą skórę właściwą. Odtworzenie było możliwe dzięki przemieszczeniu sąsiednich płatów skóry.
Metoda ta może być stosowana przede wszystkim dla niwelowania niekorzystnych skutków związanych z koniecznymi zabiegami szpitalnymi, przede wszystkim onkologicznymi. Usuwanie zmian nowotworowych może wiązać się bowiem z powstaniem rozległych ubytków tkanek, w tym skóry. A odtworzenie dużych braków skóry owłosionej głowy napotyka na wiele trudności, zaś inne sposoby (przeszczepy skóry) wiążą się z powstawaniem blizn.
CZYTAJ: Działa jak teleskop. Lubelscy lekarze pionierami w tej części Europy
Lekarze spodziewają się dobrego efektu zastosowanej metody oraz przygotowują się do kolejnych etapów naprawczych. Pacjentka, która jako pierwsza przeszła ten zabieg, miała wcześniej rozległą zmianę nowotworową skóry głowy. Po operacji została już wypisana do domu, czuje się bardzo dobrze i jest zadowolona z wyników estetycznych zabiegu.
Szpital zapowiada kolejne takie operacje.
RyK / opr. ToMa
Fot. Iwona Burdzanowska