W Muzeum Wsi Lubelskiej odbędzie się w uroczystość Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny – święto patronalne skansenowskiego kościółka przeniesionego z Matczyna.
15 sierpnia to także w kościele katolickim święto Matki Boskiej Zielnej – tego dnia przynoszone są do świątyni do poświęcenia bukiety z plonów pól, ogrodów, lasów, sadów i łąk.
Podczas uroczystości przywołane będą tradycje dawnych odpustów we wsiach i miasteczkach.
– Chcemy pokazać, jak wyglądało to święto dawniej – mówi Anna Fajge-Samoń z działu promocji Muzeum Wsi Lubelskiej. – Kościół jest pod wezwaniem Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny. W tradycji ludowej to było święto Matki Boskiej Zielnej. W ten dzień przygotowywane były specjalne bukiety zielne, z którymi ludność wsi i miasteczek chodziła i święciła je. To było takie dziękczynienie za zebrane plony. W tych bukietach zielnych miały znaleźć się wszystkie rośliny, które były uprawiane w gospodarstwie.
Odpust w lubelskim skansenie rozpocznie się o godz. 11.30 na rynku muzealnego Miasteczka. O 15.00 rozpocznie się msza odpustowa z procesją, a o 16.30 – koncert patriotyczny w sali fortepianowej Ratusza z Głuska.
Zobacz, jak wyglądał odpust w skansenie w ubiegłym roku
Równolegle, tego dnia, w sektorze Powiśle w godz. 11.30 – 17.30 odbędzie się Festyn Miodowo-Ziołowy.
15 sierpnia w chrześcijańskim kalendarzu liturgicznym to święto Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny. Według polskiej tradycji dzień ten obchodzony jest jako święto Matki Boskiej Zielnej.
Historia o śmierci i wniebowzięciu Maryi opisana jest w apokryfach. Jak głosi jedna z legend, po śmierci Matki Jezusa apostołowie trzeciego dnia nie znaleźli jej ciała w grobie, tylko same zioła i kwiaty. Zgodnie z tradycją w święto Matki Boskiej Zielnej, patronki ziemi i roślinności, w podziękowaniu za opiekę – w świątyniach święcono bukiety z kwiatów, zbóż, ziół, owoców czy warzyw.
KovA / TSpi / opr. WM
Fot. archiwum