Jak już w piątek (11.08) podawało Radio Lublin bomba lotnicza z okresu II wojny światowej znaleziona w czwartek (10.08) przy ul. Wrońskiej w Lublinie została zdetonowana na poligonie w Nowej Dębie. Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych opublikowało w swoich mediach społecznościowych krótki filmik z detonacji.
– Lubelski niewybuch? Wybuchł! Na poligonie w Nowej Dębie – napisało na Twitterze Dowództwo Generalne.
Lubelski niewybuch? Wybuchł! Na poligonie w Nowej Dębie.
??Pamiętaj ??Niewybuchy i niewypały są bardzo niebezpieczne. W przypadku zauważenia takiego przedmiotu należy bezzwłocznie poinformować @PolskaPolicja! @MON_GOV_PL x 34 patrol saperski pic.twitter.com/znxFqg3KEu
— Dowództwo Generalne (@DGeneralneRSZ) August 11, 2023
Ważącą ćwierć tony bombę lotniczą z okresu II wojny światowej w czwartek po południu odkopała ekipa budowlana pracująca na budowie apartamentowca przy ulicy Wrońskiej w Lublinie. Na miejsce wezwano patrol saperski i na piątek zaplanowano ewakuacje mieszkańców.
Wczoraj (11.08) godziny 7.00 do 11.00 trwała ewakuacja mieszkańców budynków położonych w promieniu 800 metrów od znaleziska. – Zarówno siła rażenia, jak i sama wielkość tej bomby świadczy o tym, że mogłyby być dosyć nieprzyjemne skutki dla społeczeństwa zamieszkującego okolice ul. Wrońskiej, stąd decyzja o ewakuacji – tłumaczyła w rozmowie z Radiem Lublin oficer prasowy 1. Batalionu Drogowo-Mostowego w Dęblinie, porucznik Emilia Mich.
Na co dzień teren objęty ewakuacją zamieszkuje 14 tysięcy osób. Mogły one skorzystać ze specjalnych autobusów i pojechać na Arenę Lublin, by tam bezpiecznie poczekać na zakończenie akcji. Z tej opcji skorzystało kilkaset osób. Pozostali mieszkańcy tej części Bronowic i Kośminka spędzili ten czas w innych miejscach. Ponad 30 niepełnosprawnym i ciężko chorym mieszkańcom Lublina pomogli ewakuować się żołnierze 2 Lubelskiej Brygady Obrony Terytorialnej. Niepełnosprawni zostali przewiezieni do Domów Pomocy Społecznej „Betania” i „Kalina”. Osoby leżące trafiły do VI Liceum Ogólnokształcącego – tam zajęli się nimi medycy.
Po zakończeniu ewakuacji do akcji wkroczyli saperzy z 1 Batalionu Drogowo-Mostowego w Dęblinie, którzy zajęli się neutralizacją niewybuchu. Następnie ładunek wywieziono z Lublina na poligon w Nowej Dębie w województwie podkarpackim. Konwój z niewybuchem zabezpieczali policjanci.
Po zakończeniu akcji saperów mieszkańcy wrócili do swoich domów, a ruch na zablokowanych wcześniej ulicach został wznowiony. Nastąpiło to około godziny 14.00.
W działania były włączone wszystkie miejskie jednostki, wojsko, policja i służby medyczne oraz organizacje pozarządowe.
MaK / opr. ToMa
Fot. Iwona Burdzanowska