W Kraśniku otwarto Środowiskowe Centrum Wsparcia. Ośrodek pomoże osobom z różnego rodzaju niepełnosprawnościami oraz ich rodzinom. To jedyny taki obiekt w powiecie i jeden z największych w regionie.
CZYTAJ: Niebezpieczne wyzwania wśród dzieci. Jak walczyć z groźną modą?
Środowiskowy dom samopomocy i mieszkania chronione
Jak na razie z pomocy Środowiskowego Centrum Wsparcia w Kraśniku skorzysta kilkadziesiąt osób, jednak w budynku po dawnej przychodni będą mieściły się na razie dwie instytucje, o czym mówi dyrektor Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Kraśniku Katarzyna Wójtowicz: – Będzie to środowiskowy dom samopomocy typu C i D, który właśnie otwieramy, a niedługo będziemy otwierać mieszkania chronione również dla osób niepełnosprawnych. I tak środowiskowy dom samopomocy będzie świadczył usługi dla osób z określonymi typami schorzeń. Będą to osoby z przewlekłymi zaburzeniami psychicznymi, takimi jak depresja, border line, choroba Alzheimera, autyzm i osoby z niepełnosprawnością sprzężoną.
Profesjonalna opieka specjalistów
Z pomocy ośrodka będzie mogło skorzystać docelowo ok. 50 osób. Wszystkie mają być pod profesjonalną opieką specjalistów. możliwości są ogromne – mówi dyrektor ŚDS typu Ci D w Kraśniku, Aneta Chęcińska-Baran: – Tutaj będą prowadzone wszelkiego rodzaju zajęcia, terapie, dostosowane indywidualnie do potrzeb danej osoby. Pobyt dzienny polega na różnego rodzaju terapiach. Mamy tutaj na przykład terapię kulinarną, bioterapię. Możemy się pochwalić salami doświadczenia świata. To dwie sale z różnego rodzaju sprzętami, które pobudzają zmysły. Mamy również szeroko rozbudowaną fizjoterapię, sprzęty, które poprawiają układ ruchu, sprawiają takie poczucie spokoju.
A jak to będzie wyglądało jeżeli chodzi o mieszkania chronione? – Sześć pokoi, pobyt całodobowy, wytchnieniowy – opowiada Aneta Chęcińska-Baran. – W zależności od nagłej sytuacji – choroby członka rodziny, czyjejś niedyspozycji, różnych trudności, które napotykamy w życiu, osoba taka będzie mogła zamieszkać na niedługi czas w tych mieszkaniach.
CZYTAJ: Bociany porzuciły swoje potomstwo? Nie pomagajmy na siłę – to bardzo rodzinne zwierzęta [ZDJĘCIA]
„Kraśnik wytycza nowe standardy”
Co najważniejsze, jak mówią specjaliści, osoby potrzebujące – zarówno w mieszkaniach chronionych czy podczas terapii dziennych – uczą się na nowo żyć w społeczeństwie, o czym mówi dyrektor lubelskiego oddziału Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych Małgorzata Paprota: – Te osoby mogą się rozwijać poprzez pewne narzędzia, które będą tutaj do dyspozycji, poprzez te pomieszczenia, czyli to, co tak naprawdę niekoniecznie mają w domu. Mogą mieć bariery architektoniczne, przeróżne problemy z dostępem do łazienki, samoobsługą. Tutaj tych barier nie ma. Będą specjaliści, którzy zaopiekują się maksymalnie tymi osobami, tak aby nabywając pewne umiejętności, mogły w niedługim czasie podjąć zatrudnienie i być w miarę możliwości samodzielne, prowadzić niezależne życie na miarę swoich potrzeb.
– Wytyczamy nowe standardy na europejskim poziomie – mówi marszałek województwa lubelskiego Jarosław Stawiarski: – Pokazujemy, że możemy pomagać wszystkim tym, którzy nie mogą sami sobie pomóc – ludziom chorym, starszym, ludziom, którzy tej pomocy wymagają, a także ludziom, którzy opiekują się nimi. Tu będą także mieszkania wytchnieniowe – będzie można swojego podopiecznego tutaj przekazać i pod fachową opieką będzie kilka czy kilkanaście dni mógł tu przebywać, a w tym czasie rodzina odpocznie, zregeneruje siły. Takie ośrodki są potrzebne. Kraśnik wytycza nowe standardy.
Całkowity koszt inwestycji to ponad 22 miliony złotych, a Środowiskowego Centrum Wsparcia w Kraśniku swoją działalność rozpocznie już jutro (1.09).
Szczegółowe informacje dotyczące między innymi tego, jak skorzystać z pomocy nowego ośrodka znajdziemy np. na stronie Internetowej Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Kraśniku.
CZYTAJ: Tomaszów Lubelski ma dwujezdniową obwodnicę [ZDJĘCIA]
MaTo/ opr. DySzcz
Fot. Starostwo Powiatowe w Kraśniku/ FB