250 tysięcy z programu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego „Ochrona zabytków 2023″ otrzymał zamojski magistrat na dofinansowanie prac przy Bramie Lwowskiej. To drugi etap robót budowlano-konserwatorskich przy jednym z najstarszych i najcenniejszych zabytków miasta z końca XVI w.
CZYTAJ: Ćwierć miliona na Starą Bramę. Zamojski zabytek z rządowym dofinansowaniem
– Prace polegać będą na zabezpieczeniu obiektu przed zawilgoceniem. W tym celu wykonana zostanie izolacja pionowa i pozioma wzdłuż ceglanej ściany południowej wewnątrz obiektu. Równolegle prowadzone będą prace konserwatorskie na najcenniejszym fragmencie Bramy – kamiennej elewacji wschodniej z elementami sztukaterii – informuje zespół prasowy z zamojskiego magistratu.
Elewacja wschodnia zbudowana została z prostokątnych bloków kamiennych, położonych równolegle z centralnie zaznaczonym portalem. Bramę wieńczy bogato zdobiona płaskorzeźba z patronem miasta, Św. Tomaszem Apostołem, klęczącym przed Chrystusem Zbawicielem. Po bokach znajdują się dwa kartusze herbowe – Jelita. Na fryzie umieszczono łacińską inskrypcję „ Zwycięzco grzechu, piekła i śmierci odeprzyj wściekłe ataki wszystkich nieprzyjaciół”. Autorem tej płaskorzeźby jest zamojski rzeźbiarz Jan Bulewicz.
Na czas rewitalizacji przejście przez Bramę zostało zamknięte. Koszt inwestycji wynosi ponad 340 tys. złotych. Zakończenie prac planowane jest do końca października br.
AP
Fot. AP