„Stepek. Dziennikarz. Pisarz. Alpinista. 1932–1973” to tytuł wystawy, którą można obejrzeć w Polskim Radiu Lublin. Poświęcona jest postaci dziennikarza naszej rozgłośni Zbigniewa Stepka, tragicznie zmarłego podczas pierwszej polskiej powojennej wyprawy w Himalaje. Ekspozycja prezentuje fotografie archiwalne ze zbiorów radiowych i z kolekcji ludzi, którzy osobiście go znali.
– Jego życie, jego historia, jest piękną opowieścią – mówi dziennikarka Radia Lublin Agata Koss-Dybała. – W tym roku minęła 50. rocznica śmierci naszego radiowego dziennikarza. Chcieliśmy uhonorować tę wybitną postać, przypomnieć, kim był. Zdajemy sobie sprawę, że niewielu słuchaczy pamięta znakomite słuchowiska, które pisał – był kierownikiem Redakcji Literackiej naszej rozgłośni. Wystawa pokazuje różne pasje życiowe Stepka: radio, literaturę i góry.
CZYTAJ: „W swoich wymarzonych Himalajach został na zawsze”. Wspomnienie Zbigniewa Stepka
– Ludzie wiedzą, że w Radiu Lublin mamy Studio im. Zbigniewa Stepka, ale nie wiedzą, kto to jest – mówi kurator wystawy, Marta Gudowska. – Chciałam po pierwsze wzbudzić wspomnienia o nim, a po drugie przywrócić tę postać do świadomości lubelskiej społeczności.
POSŁUCHAJ reportażu Katarzyny Michalak „Sam możesz wybierać los”
Radiowca i himalaistę wspomina Zygmunt Nasalski, bliski przyjaciel Stepka. – Spokojny, uśmiechnięty, życzliwy – tak można by go określić. Do dzisiaj pamiętam jego miękki, radiowy głos. Zresztą chyba wszyscy, którzy go znali, podkreślali, że jego głos w Radiu Lublin był niepowtarzalny.
Zbigniew Stepek ukończył polonistykę na KUL-u, był autorem słuchowisk radiowych, a w latach 1958-1966 kierownikiem Redakcji Literackiej Radia Lublin.
W 1973 roku był inicjatorem i kierownikiem pierwszej polskiej powojennej wyprawy w Himalaje. Zginął wraz z młodym lekarzem Andrzejem Grzązkiem, 17 sierpnia 1973 roku – w trakcie próby zdobycia dziewiczego sześciotysięcznika w Himalajach Zachodnich. Obaj zostali przysypani przez lawinę. Ich ciała na zawsze pozostały w górach.
W budynku Radia Lublin jest studio kameralne imienia Zbigniewa Stepka. Ponadto na cmentarzu w Lublinie przy ulicy Lipowej znajduje się płyta symbolicznie go upamiętniająca. W hołdzie dla Stepka powstał tekst słynnego utworu Budki Suflera „Cień wielkiej góry”.
Wystawa powstała w 50. rocznicę jego tragicznej śmierci w Himalajach. Można oglądać w Galerii Fotografii Radia Lublin.
ZuS / BoS / opr. ToMa
Fot. Piotr Michalski