Pianista, akompaniator i solista. Wieloletni członek zespołu Piwnicy pod Baranami, z którą koncertował na scenach i estradach w Polsce i na świecie. Na jego muzycznej drodze wiele znakomitych szkół, znanych nazwisk – nagrania płytowe, realizacje sceniczne, filmowe, teatralne, telewizyjne i radiowe, szeroko pojęta praca związana z mediami. Znakomity lektor radia i telewizji – Marcin Sanakiewicz. Dziś porozmawiamy o jego udzie w Ogólnopolskim Konkursie Muzyki Improwizowanej „Współbrzmienia”.
W niedzielne przedpołudnie zaprosimy także na wystawę w Galerii Gardzienice poświęconą tradycyjnej technice drukarskiej – drzeworytowi oraz jego współczesnemu odpowiednikowi – linorytowi. Wynalezienie matrycy drzeworytniczej dało artystom możliwość powielania swoich prac, a dzięki temu rozpowszechniania ich na szerszą skalę. Technika ta znalazła szerokie zastosowanie w drukarstwie i publikacji książek, pozwalając wzbogacać całe nakłady o bogate ilustracje.
Drzeworyt odnalazł się także w środowisku wiejskim. Ponieważ drewno było materiałem łatwo dostępnym, wielu twórców ludowych przekonało się do tworzenia swoich prac właśnie w tej technice. Odbitki pozyskane z drewnianych matryc sprzedawane były potem na wiejskich odpustach. Prace drzeworytnicze znajdujące się na wystawie w dużej mierze nawiązują do ludowych przysłów, zaczerpniętych z bogatych zbiorów słynnego polskiego etnografa, Oskara Kolberga. Oprócz tego znajdziemy także wizerunki świętych.
W audycji powiemy także o szczegółach programowych – rozpoczynającej się właśnie w Krasnobrodzie – XVII edycja Festiwalu „Per Artem ad Astra”.
Zapraszam po 7.00. Paulina Superczyńska.
Fot. Anna Kovalova