W „Nie tylko rozrywkowej niedzieli radiowej wrócimy do spotkania w Teatrze Starym, podczas którego o tym, co robią ptaki w literaturze w Lublinie Grażyna Lutosławska rozmawiała z Aleksandrem Wójtowiczem i Stanisławem Łubieńskim. To będzie druga część tego wieczoru.
Jako lekturę na lato zaproponujemy tom zatytułowany „Jeszcze kocham. Zapiski intymne” zawierający m.in. wybór niepublikowanych dotąd fragmentów dziennika, jaki poetka pisała po sześćdziesiątym roku życia. Ukazał się kilka lat temu. Przypomnimy, co o poezji Świrszczyńskiej, zapiskach intymnych, o nowatorstwie wierszy mówił profesor Bogusław Grodzki z UMCS.
W cyklu „Alfabet lubelski”, w którym Jarosław Cymerman i Grażyna Lutosławska odwiedzają miejsca związane w przeszłości z ludźmi i zjawiskami ważnymi dla Lublina, tym razem przypomnimy odcinek W jak Widzący z Lublina. Jakub Icchak Horowitz nazywany Widzącym z Lublina (1745-1815) to najsłynniejszy z lubelskich chasydów. Urodził się w Józefowie Biłgorajskim. W latach 90. XVIII wieku osiedlił się w Wieniawie – wówczas osobnym miasteczku, dziś jest to dzielnica Lublina. Dzięki swym niezwykłym umiejętnościom, czyli czytaniu przeszłości, przewidywaniu przyszłości, a także „widzeniu” ludzi lub zdarzeń w najodleglejszych miejscach oraz mocy uzdrawiania szybko zdobył sławę i uznanie.
Dlaczego potrzebne nam są dzisiaj doule? Czy moda różni się od biznesu modowego? Od czego pochodne jest to, co modne? O czym mówi nasz strój? Czym jest moda na początku dwudziestego pierwszego wieku i jak reaguje na nastroje społeczne? Czy i jak powinien się zmienić sposób mówienia o niej? Dlaczego niemodny jest dziś brak refleksji na temat mody? Grażyna Lutosławska rozmawiała o tym w Teatrze Starym z Anią Piętą i Aretą Szpurą. W programie wrócimy do fragmentów tego wieczoru.
Zaprasza Grażyna Lutosławska.
Fot. archiwum