Wzmożone działania hybrydowe wymierzone przeciwko Polsce prowadzą służby białoruskie przy wsparciu Rosji. Od początku maja obserwuje się nasiloną presję migracyjną na granicy polsko-białoruskiej. Napięcie w tamtym rejonie zwiększa obecność od kilku tygodni na Białorusi, kilka kilometrów od Polski, najemników grupy Wagnera, którzy szkolą wojsko białoruskie.
CZYTAJ: „Żyjemy normalnie”. Sytuacja na granicy polsko-białoruskiej
Po raz kolejny wraca temat zadłużonej Lublinianki. Jak już informowaliśmy, najstarszy klub piłkarski na Lubelszczyźnie od kilkunastu miesięcy boryka się z problemami organizacyjno-finansowymi. Jednak w ostatnim czasie głośno zrobiło się o liście byłych pracowników klubu, którzy czują się oszukani, bowiem władze ,,Dumy Lublina” – mimo obietnic – wciąż nie spłaciły wobec nich zaległych długów.
CZYTAJ: Nowy sezon, stare kłopoty. Co dzieje się w Lubliniance?
Do końca sierpnia rolnicy mogą składać wnioski do Funduszu Ochrony Rolnictwa. Ze środków finansowych Funduszu będą przyznawane i wypłacane rekompensaty producentom rolnym, którzy nie otrzymali zapłaty za produkty rolne sprzedane podmiotowi skupującemu, który stał się niewypłacalny.
CZYTAJ: Rolnicy mogą dostać pieniądze od upadłych firm. Powstał specjalny fundusz
Śnięte ryby i zielona barwa wody w Zalewie Zemborzyckim – Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej w Lublinie sprawdza, czy w akwenie są obecne sinice. Zastępca dyrektora do spraw ochrony przed powodzią i suszą Wód Polskich Tomasz Wuczko podkreśla, że na ten moment nie potwierdzono ich obecności.
CZYTAJ: Śnięte ryby i zielona woda w Zalewie. To wina sinic? [WIDEO, ZDJĘCIA]
Na tego quada czekał ukraiński medyk wojskowy „Szaman” z 68 Brygady Myśliwskiej im. Oleksy Dowbusza. We wtorek (02.08) zginął. Quada i dary pomocy humanitarnej odebrała w środę (02.08) z zamojskiego Caritas wolontariuszka z organizacji charytatywnej Ukrainian Mission „Green Corridor”. Quad trafi na front, dary zostaną rozdane po między walczące brygady.
CZYTAJ: „Szaman” nie doczekał. Quad z Zamościa trafi do ukraińskich medyków [ZDJĘCIA]
Małe miasta z Lubelskiego chcą zapobiegać powodziom i suszy na swoim terenie. W tym celu mają opracować plany adaptacji do zmian klimatu. Pieniądze na ten cel pochodzą z Funduszy Europejskich dla Lubelskiego na lata 2021-2027.
CZYTAJ: Walka z suszą i powodziami. Miasta dostały dofinansowania [ZDJĘCIA]
Program prowadziła Marzena Lewandowska .
Fot. Straż Graniczna Twitter