Nocne zwiedzanie połączone z nocowaniem pod namiotem i porannym karmieniem zwierząt – to niektóre atrakcje „Zoo nocą 2023”, która rozpocznie się w piątek wieczorem w ogrodzie zoologicznym w Zamościu. Niedawno w placówce urodziły się m.in. zebra, nahur i antylopy.
CZYTAJ: Afrykańskie gazele. W Polsce zobaczysz je tylko w zamojskim zoo
O szczegółach akcji „Zoo nocą 2023” zaplanowanej z 14 na 15 lipca poinformowała PAP Marta Romaniuk z działu edukacji zamojskiego ogrodu zoologicznego. „W programie jest zwiedzanie z przewodnikiem, podczas którego – z latarkami w ręku – zwrócimy uwagę szczególnie na zwierzęta aktywne nocą” – zaprosiła Romaniuk.
Zaplanowano także biesiadę przy ognisku, a chętni będą mogli nocować pod swoim namiotem na terenie ogrodu. Rano odbędzie się gimnastyka z trenerem fitness, a na koniec zaplanowano karmienie zwierząt na terenie mini zoo. „Ta akcja co roku cieszy się dużą popularnością zarówno wśród dzieci, jak i dorosłych. W ubiegłym roku niektórzy obudzili się w nocy i byli pod wrażeniem, bo było słychać lwa. Żartowaliśmy, że nie budzi nas kogut, tylko ryk lwa” – powiedziała.
Dodała, że podczas nocnego spaceru uczestnicy mogą również z dosyć bliska poznać węża. „Na przykład pytona królewskiego, którego odważnym dajemy do pogłaskania. Można też zrobić sobie z nim zdjęcie, założyć na szyję – oczywiście wszystko pod okiem pracownika zoo” – zapewniła.
CZYTAJ: Z granicy prosto do zoo. Papuga bez dokumentów na przejściu w Hrebennem
Asystent hodowlany zamojskiego zoo Ryszard Topola odniósł się w rozmowie z PAP do najmłodszych mieszkańców ogrodu, którzy przyszli na świat wiosną br. W ostatnich tygodniach urodziła się na przykład zebra, którą można oglądać czasem z mamą na wybiegu. „Samiec dobrze się chowa. Młody ogierka jest już przewidziany jako zwierzę do przekazania do innego ogrodu zoologicznego dlatego, że tata jest jeszcze młody i w związku z tym syn w przyszłości będzie stanowić dla niego element rywalizacji” – wyjaśnił ekspert.
Wymienił, że w Zamościu można oglądać także młodego nahura tj. kozę azjatycką, arui czyli afrykańską dziką owcę, czy antylopy. „Ostatniej podczas zakładania kolczyka udało się sprawdzić, że to samiczka, a na samicach bardziej zależy ogrodom zoologicznym, zwłaszcza u gatunków haremowych, czyli takich, gdzie może przebywać kilka lub kilkanaście samic i jeden samiec” – podkreślił Topola.
CZYTAJ: Jak zachowywać się w zoo? Warsztaty w zamojskiej placówce [ZDJĘCIA]
Nawiązując do urodzonych w zeszłym roku tygrysów amurskich przekazał, że dziewczynki chowają się bardzo dobrze, cały czas przebywają z rodzicami. Jak wyjaśnił, są to żywe i silne osobniki; mogą ważyć już ok. 50 kg. „Jedna z nich jest bardziej zaczepna i często, niby spokojnie sobie leży na podeście, a ktoś za bardzo zbliży głowę do okna wglądowego, to nagle po drugiej stronie szyby jest uderzenie łapą. Nudzi się jej trochę, bo z siostrą się wybawi przez pewien czas, a rodzice są niestety leniwi” – powiedział specjalista dodając, że u tygrysów jest naturalne, że ok. 20 godzin na dobę spędzają na wypoczynku i śnie.
„Po najedzeniu młode są pełne energii i się bawią, biegają, a czasami nawet tak dokuczają ojcu, że ten się wynosi w odległy koniec i jeszcze patrzy, czy go przypadkiem nie śledzą, żeby mieć trochę świętego spokoju” – zażartował ekspert.
Zapytany o nowych mieszkańców zoo przekazał, że w czerwcu zostały przywiezione z Madrytu samice gazeli mhora. „Jest to pierwszy przypadek sprowadzenia samic tego gatunku do Polski. Mamy teraz osobniki obu płci. Jak wszystko pójdzie dobrze, to w przyszłym roku na wiosnę będzie się czym chwalić na całą Europę” – wyraził nadzieję, dodając, że mhory można w Polsce zobaczyć tylko w Zamościu.
CZYTAJ: Najstarszy jeż europejski dożył 16 lat
Przypomniał, że wśród kilkunastu unikatowych na skalę Polski gatunków zwierząt przebywających w zamojskim zoo jest również guziec. „To słynny Pumba z Króla Lwa, którego można oglądać jedynie u nas” – podkreślił Ryszard Topola.
Ogród Zoologiczny w Zamościu im. Stefana Milera zamieszkuje ok. 2,5 tys. zwierząt z ok. 300 gatunków.
Wejściówki na „Zoo nocą 2023” będą do zakupienia 12 i 13 lipca (tj. środa, czwartek) wyłącznie w kasie głównej zoo w godz. 9-18.
PAP/ RL/ opr. DySzcz
Fot. archiwum