Skoki przez przeszkody oraz pokazy z bronią kawaleryjską można zobaczyć w Łotyszynie koło Hrubieszowa. Trwa tam Święto Strzelca Konnego.
– Nasza impreza co roku cieszy się dużym zainteresowaniem – mówi podporucznik kawalerii ochotniczej w barwach 2. Pułku Strzelców Konnych, Kamil Ciesielczuk. – Z prób sportowych mamy próbę skokową, która jest dzisiaj za nami. Poza tym mamy dwie konkurencje: władanie lancą i władanie szablą. Kiedy cały oddział pokaże się na defiladzie albo kiedy ludziom odpowiednio przedstawimy władanie bronią, pokażemy, jak jest to trudne i wymagające, to wtedy ludzie zaczynają się tym mocno interesować. Te czasy wymagają od nas kreatywności, ale myślę, że zainteresowanie kawalerią nie znika, tylko przybiera nowoczesną formę.
– Konie same w sobie są majestatyczne i pokazy z nimi to zawsze widowisko – mówią uczestnicy wydarzenia. – Były trzy przejazdy czyste i kilka skuch. To nie jest taka prosta sprawa. Koń nie jest taki uległy i posłuszny.
Nie tylko kawalerzyści ochotnicy w barwach 2. Pułku Strzelców Konnych prezentują się w Łotyszynie. Są też konni z 19. Nadbużańskiej Brygady Obrony Terytorialnej.
CZYTAJ: „Czuję ból polskiego i ukraińskiego narodu”. W Łucku oddano hołd ofiarom rzezi wołyńskiej [ZDJĘCIA]
– U nas też są kawalerzyści – mówi pułkownik Robert Kasperczuk. – Rozpoczynamy program konny. Również jeśli chodzi o szkolenie naszych żołnierzy, którzy w swojej działalności także patrolują granicę na koniach. Quad potrzebuje paliwa i odpowiedniego terenu, a konie w swojej działalności mogą wjechać wszędzie. One mogą patrolować granice nawet wzdłuż Bugu, gdzie teren jest ciężki, trudno dostępny, także konie spełniają swoją rolę. W tej chwili grupa konna liczy około 40 żołnierzy.
Na miejscu można zobaczyć również pokazy współczesnego sprzętu wojskowego.
– Byłem na czołgu, strzelałem i wchodziłem do różnych pojazdów. Tutaj jest taka wirtualna strzelnica. Najbardziej podobał się nam granatnik – mówią uczestnicy.
Celem imprezy jest upamiętnienie obecności 2. Pułku Strzelców Konnych w Hrubieszowie. Jednostkę utworzyli kawalerzyści przybyli do Polski w 1919 roku wraz z Błękitną Armią gen. Józefa Hallera, którzy po zwycięskiej wojnie z bolszewikami w roku 1920 otrzymali przydział do utworzonego garnizonu w Hrubieszowie. Dzisiejsza impreza potrwa do 17:00.
9. Święto Strzelca Konnego w Hrubieszowie: piknik wojskowy
RyK / opr. AKos
Fot. Iwona Burdzanowska