Weszła w życie ustawa o aplikacji mObywatel. Oznacza to, że w niemal wszystkich sytuacjach formalnych na terenie Polski można posługiwać się elektronicznymi danymi, aby potwierdzić tożsamość. Przepisy zrównują cyfrowy dowód dostępny w mObywatelu z tradycyjnym dowodem osobistym.
– To jedna z najnowocześniejszych tego typu aplikacji w Europie. Daje znacznie więcej możliwości, niż działająca do tej pory – mówił w Polskim Radiu Lublin Tomasz Rychter, dyrektor Pionu Innowacji i Jakości w Centralnym Ośrodku Informatyki. – Jesteśmy od 14 lipca największym krajem w Unii Europejskiej, który dla swoich obywateli umożliwia korzystanie z w pełni elektronicznego dokumentu tożsamości. Warto podkreślić, że to jest zupełnie osobny dokument. mDowód w aplikacji mObywatel posiada osobny numer, serię, datę ważności. O są zupełnie inne dane niż te, które mamy na dokumencie plastikowym. Warto zwracać na to uwagę, którymi danymi się posługujemy, np. przy zawieraniu umów.
Dyrektor wyjaśniał w Polskim Radiu Lublin, że osoby, które do tej pory korzystały z aplikacji, nie muszą jej instalować od nowa, choć może się zdarzyć, że będzie taka konieczność.
– Wystarczy skorzystać z aktualizacji i zakładamy, że większość użytkowników w prosty sposób zaktualizuje się do nowej wersji aplikacji i będzie można z niej korzystać, dojdzie do tzw. migracji. Te ustawienia, które już ktoś miał w aplikacji, pojawią się także w nowej wersji, zostaną przeniesione. Oczywiście szereg użytkowników nie korzystało aż tak często z mObywatela, więc może się okazać, że coś podczas tej migracji jednak nie zadziała.
Cała rozmowa w materiale wideo:
Aplikacja będzie dostępna w sklepach Google Play oraz App Store. Zaktualizuje się sama, gdy telefon będzie miał ustawioną automatyczną aktualizację aplikacji. W innym przypadku po wejściu do sklepu i odnalezieniu aplikacji będzie możliwość naciśnięcia opcji aktualizuj. W trzecim rozwiązaniu po wejściu w aplikację aktualizacja zostanie wymuszona.
Informacje można znaleźć także na stronie info.mobywatel.gov.pl.
RMaj / opr. PrzeG
Fot. Tomasz Rychter YouTube