Do powiatu lubartowskiego trafią rekordowe środki przeznaczone na renowację zabytków. Pieniądze pochodzą z Rządowego Programu Odbudowy Zabytków i będą wsparciem w odnowieniu kilkunastu obiektów sakralnych na terenie powiatu.
– Do tej pory dotacje na modernizacje były wielokrotnie niższe – mówił podczas wręczania promes na odnowienie budynków sakralnych poseł Sławomir Skwarek, członek sejmowej Komisji Kultury i Środków Przekazu: – Takich pieniędzy naprawdę nie było. 10 milionów 400 tysięcy złotych trafia do samorządu, później do ostatecznych beneficjentów. W przypadku powiatu lubartowskiego są to obiekty sakralne, które stanowią najbardziej wartościowe zabytki tego regionu.
CZYTAJ: Duże pieniądze na zabytki. Prawie 30 projektów z rządowym wsparciem [ZDJĘCIA]
Największa suma, bo prawie 4 miliony złotych, zostanie przekazana na modernizacje bazyliki św. Anny w Lubartowie. – Prace konserwatorskie obejmą trzy obiekty związane ze świątynią – mówi ks. Andrzej Juźko, proboszcz parafii św. Anny w Lubartowie. – Pierwszym zabytkiem, który będzie poddany odnowieniu, jest kaplica na cmentarzu parafialnym, obecnie nieczynna z powodu zagrożenia zawaleniem. Drugim elementem będą prace modernizacyjne związane z nadzwyczajnym remontem organów. Dodatkowo renowacji ulegnie prospekt organowy i kruchta przy bazylice.
CZYTAJ: Rządowe miliony na odbudowę zabytków w powiecie puławskim
Trzecim odnowionym obiektem bazyliki św. Anny w Lubartowie będzie ogrodzenie. A prawie po milionie złotych rządowej dotacji trafi do gmin Niedźwiada, Serniki, Ostrów Lubelski, Michów, Abramów, Jeziorzany, Kamionka na renowację zabytków sakralnych.
Natomiast gmina Firlej otrzyma ponad 470 tysięcy złotych na konserwację zabytkowego ołtarza kościoła pw. Przemienienia Pańskiego.
JPi / opr. ToMa
Fot. Jerzy Piekarczyk