Poniedziałek będzie jeszcze bardzo ciepły, z temperaturami na południu i w centrum kraju dochodzącymi do 30 stopni Celsjusza. Jak powiedział Michał Kowalczuk z Centralnego Biura Prognoz IMGW, od zachodu nadchodzi ochłodzenie.
W poniedziałek na południu kraju będą jeszcze zalegały masy bardzo ciepłego powietrza pochodzenia zwrotnikowego. Jak powiedział Michał Kowalczuk, od zachodu do Polski wkracza już front chłodny z masami powietrza polarno-morskiego, które sprowadzą od wtorku na najbliższe dni niższe temperatury i więcej opadów deszczu.
CZYTAJ TAKŻE: Jest goręcej niż rok temu, ale wciąż chłodniej niż w rekordowym 2015
„Na przeważającym obszarze kraju zachmurzenie będzie duże. Najpogodniej na północnym wschodzie. Przelotne opady deszczu i burze spodziewane są zwłaszcza na południu i zachodzie kraju. Prognozowana suma opadów w trakcie burz to 20-30 litrów deszczu na metr kwadratowy. Temperatura maksymalna wyniesie od 22-24 stopni nad morzem oraz na Suwalszczyźnie, około 30 w centrum, do 32 na południowym zachodzie. Wiatr umiarkowany, okresami porywisty, południowo-zachodni. W trakcie burz możliwe są porywy do 80 km/h” – powiedział Kowalczuk.
WAKACJE NAD JEZIOREM BIAŁYM [ZOBACZ ZDJĘCIA]
W nocy z poniedziałku na wtorek przelotne opady deszczu oraz burze prognozowane są w pasie od Pomorza, przez centrum, po południe i południowy-wschód. W trakcie burz na południu i południowym wschodzie może spaść do 25 mm deszczu. Na pozostałym obszarze także spodziewane są przelotne opady deszczu, chociaż miejscami możliwe są większe przejaśnienia. Temperatura minimalna od 12-13 stopni na zachodzie do około 18-19 na południowym wschodzie. Wiatr w dalszym ciągu słaby i umiarkowany, południowo-zachodni, na zachodzie skręcający na zachodni. W trakcie burz porywy wiatru mogą osiągać do 80 km/h.
CZYTAJ TAKŻE: Lubelskie miasteczko „Cudem Polski 2023”
PAP / RL / opr. KS
Fot. archiwum RL