Dobiega końca tegoroczna kwalifikacja wojskowa mężczyzn z rocznika 2004. Prace zakończył już 22. z 23. komisji działających na terenie województwa lubelskiego. Działa jeszcze komisja w Tomaszowie Lubelskim.
Pułkownik Jerzy Flis szef Ośrodka Zamiejscowego w Lublinie, Centralnego Wojskowego Centrum Rekrutacji, powiedział w Polskim Radiu Lublin, że według wstępnych ocen stan zdrowia zgłaszających się może ocenić jako dobry. – Są oczywiście przypadki, kiedy młodzież dostaje kategorie D, czyli jest to czasowa niezdolność. Ktoś może uległ kontuzji, miał jakieś schorzenie, przypadłość, którą wyleczy. Natomiast również się zdarzają osoby z kategorią E, czyli trwale niezdolni do służby wojskowej, ale to jest niewielki procent. Kondycja społeczeństwa lubelskiego jest dobra. Wymaga trochę poprawy jeśli chodzi o świadomość obywatelską, proobronną.
Cała rozmowa w materiale wideo:
Według danych przed komisją stanęło 88 procent osób wezwanych. – To jeszcze będzie wyjaśniane, kwalifikację organizują samorządy. Podczas kwalifikacji była też możliwość zapoznania z ofertą wstąpienia do różnych formacji wojskowych.
Nowoczesny sprzęt wojskowy trafia do jednostek w województwie lubelskim. Wobec sytuacji za naszą wschodnią granicą to bardzo ważne – mówił w Polskim Radiu Lublin pułkownik Jerzy Flis szef Ośrodka Zamiejscowego w Lublinie Centralnego Wojskowego Centrum Rekrutacji.
CZYTAJ: Leopardy będą naprawiane w Polsce? Spotkanie ministrów obrony w Zamościu [ZDJĘCIA]
– Jeżeli chodzi o najnowocześniejsza broń, to jest to już mentalnie inny świat – dodaje pułkownik Flis. – Ci wszyscy, którzy wsiadają do czołgów Abrams czy koreańskiego K2, czy obsługują hołubice Krab, koreańskie K9, czy chociażby nowe zestawy przeciwlotnicze Mała Narew, to jest zupełnie inny świat. To nie jest świat postsowiecki. Tutaj sprzęt jest intuicyjny, ale jest wymagający w stosunku do operatora.
Pierwsze kroki w wojsku można stawiać biorąc udział w projektach takich jak „Trenuj z wojskiem” czy „Trenuj jak żołnierz”. Można też wstępować do Dobrowolnej Zasadniczej Służby Wojskowej czy Wojsk Obrony Terytorialnej.
RMaj / opr. AKos
Fot. RL