W pierwszej połowie tego roku w całym kraju na umówione wizyty do specjalistów nie przyszło ponad 457 tys. osób. Na Lubelszczyźnie z tego powodu nie odbyło się ponad 25 tys. wizyt. Narodowy Fundusz Zdrowia bierze udział w kampanii edukacyjnej „Odwołuję, nie blokuję”.
Na Lubelszczyźnie najwięcej, bo 9883 przypadki nieodwołanych wizyt, dotyczy świadczeń z zakresu ortopedii i traumatologii narządu ruchu, 8267 z kardiologii, 4851 z endokrynologii, a ponad 2000 z onkologii.
CZYTAJ: „Dane są niepokojące”. Więcej zachorowań na boreliozę i KZM w regionie
– Jeśli wiemy, że nie możemy pojawić się u lekarza na umówioną wizytę, odwołajmy ją. Nie odwołana wizyta to stracony termin dla innego pacjenta – przypomina Magda Musiatowicz z Zespołu Komunikacji Społecznej i Promocji Lubelskiego Oddziału Wojewódzkiego Narodowego Funduszu Zdrowia. – Gdyby nieobecność zostałaby zgłoszona z wyprzedzeniem, to inny pacjent mógłby wcześniej skorzystać z pomocy lekarskiej. Nasze postępowanie ma inny wpływ na zdrowie innych, dlatego bądźmy odpowiedzialni. Jeśli wiemy, że nie pojawimy się na wizycie, to odwołajmy ją. Dzięki temu termin nie przepadnie, ponieważ zostanie wykorzystany przez inną osobę z listy oczekujących.
Narodowy Fundusz Zdrowia od listopada 2019 r. wysyła do pacjentów SMS z przypomnieniem o zbliżającym się terminie wizyty u specjalisty. Miesięcznie to około 800 tys. wiadomości SMS. Przypomnienie dotyczy 40 wybranych świadczeń. Pacjent oprócz informacji o dacie badania czy wizyty, ma też podany numer telefonu, pod który może zadzwonić, aby odwołać wizytę. Miesięcznie NFZ wysyła około 800 tys. wiadomości SMS z przypomnieniem o terminie wizyty.
Narodowy Fundusz Zdrowia bierze udział w kampanii edukacyjnej „Odwołuję, nie blokuję”. Akcja zwraca uwagę na problem niestawiania się pacjentów na umówionych wizytach lekarskich, bez wcześniejszego odwołania.
W Polsce w pierwszym półroczu tego roku 457 tysięcy osób nie odwołało umówionej wizyty u specjalisty. Najwięcej nieodwołanych wizyt, czyli ponad 207 tysięcy, dotyczy ortopedii i traumatologii narządu ruchu.
PaSe / opr. AKos
Fot. pexels.com