Rozpoczyna się renowacja Mauzoleum na terenie Państwowego Muzeum na Majdanku. W czasie remontu – przez najbliższe 14 miesięcy – pomnik będzie niedostępny dla zwiedzających. Mauzoleum nie było dotychczas kompleksowo remontowane.
– To jeden z najbardziej rozpoznawalnych pomników upamiętniających ofiary II wojny światowej – mówi rzeczniczka Muzeum na Majdanku Agnieszka Kowalczyk-Nowak. – We wnętrzu tego pomnika z charakterystyczną kopułą znajdują się prochy ofiar Majdanka, znalezione na terenie byłego obozu po jego likwidacji. Na czas trwania renowacji zostaną one odpowiednio zabezpieczone. Sam remont obejmie zaś wymianę pokrycia dachowego Mauzoleum wraz ze świetlikiem. Oczyszczone i poddane konserwacji będą powierzchnie betonowe kopuły i fryzu mauzoleum, na którym autor pomnika, Wiktor Tołkin, wyrzeźbił napis „Los nasz dla was przestrogą”. Wymienione lub naprawione zostaną również m.in. chodniki i schody będące elementami upamiętnienia.
Prace obejmą również otoczenie pomnika. Wymianie poddane zostaną płyty na placach w pobliżu Mauzoleum oraz schody prowadzące od pomnika do krematorium.
Koszt renowacji wynosi ponad 5,7 mln zł i w całości pokryje je dotacja celowa przyznana przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Remont potrwa 14 miesięcy, a jego zakończenie planowane jest na sierpień 2024 roku.
Mauzoleum, razem z Pomnikiem-Bramą oraz Drogą Hołdu i Pamięci, tworzy Pomnik Walki i Męczeństwa – założenie architektoniczne z 1969 roku poświęcone ofiarom niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego na Majdanku. Twórcami kompozycji byli Wiktor Tołkin i Janusz Dembek.
PaSe / opr. PrzeG
Fot. Państwowe Muzeum na Majdanku