79 lat temu, 22 lipca 1944 roku, Niemcy przeprowadzili ostateczną likwidację KL Lublin, czyli niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego na Majdanku. Przez 3 lata trafiło tam ponad 150 tysięcy osób, z czego ponad połowę zamordowano.
– Tego dnia na Majdanku nie było masowych mordów jak chociażby na Zamku Lubelskim – mówi Zdzisław Niedbała z Kancelarii Prezydenta Lublina. – Niemcy generalnie ewakuowali więźniów z Majdanka. Dużą część wywieźli do obozu w Oświęcimiu. Kto nie miał siły, a przecież byli to więźniowie wygłodzeni, schorowani, tych często ostrzeliwano.
Ewakuacja obozu rozpoczęła się wcześniej – 1 kwietnia.
CZYTAJ: Egzekucja przed „wyzwoleniem”. Tragiczna rocznica na lubelskim Zamku [ZDJĘCIA]
W miarę zbliżania się Armii Czerwonej Niemcy wyprowadzali kolejne grupy więźniów i wywozili do innych obozów. Załoga SS zacierała ślady zbrodni: rozbierano baraki, palono ciała, niszczono dokumenty z kancelarii obozu. Ostateczna likwidacja obozu nastąpiła 22 lipca.
Po ewakuacji większości więźniów w KL Lublin pozostało około tysiąca osób. Dzień później, 23 lipca, do obozu wkroczyła Armia Czerwona.
CZYTAJ: 79. rocznica likwidacji niemieckiego więzienia na Zamku w Lublinie
Przez KL Lublin przeszło 150 tysięcy osób. W obozie zamordowano około 80 tysięcy. Więźniowie pochodzili z blisko 30 państw. Poza Żydami i Polakami najliczniejszymi grupami narodowościowymi byli Rosjanie, Białorusini i Ukraińcy.
W poniedziałek 24 lipca o godz. 12.00 na III polu więźniarskim odbędzie się ceremonia poświęcona 79. rocznicy likwidacji KL Lublin. Wydarzenie rozpocznie oddanie hołdu ofiarom Majdanka poprzez złożenie wieńców i zapalenie zniczy pod Kolumną Trzech Orłów. Ceremonia będzie połączona z wernisażem i oprowadzaniem kuratorskim po nowej wystawie plenerowej „Tu śmierć. Obozy III Rzeszy”.
LeW / opr. PrzeG
Fot. archiwum