Już w najbliższą sobotę (08.07) odbędzie się Białogard Comic Con – zupełnie nowe wydarzenie na komiksowej mapie Polski. Za organizację eventu odpowiada duet Marcin Medziński oraz Tadeusz „Bruse Banner” Końko.
– Białogard Comic Con będzie jedynym wakacyjnym wydarzeniem tego typu w pasie od Szczecina do Trójmiasta – mówi Marcin Medziński. – Jest jesienny Beton w Szczecinie, był GDAK dwa lata temu i była Rumia Comic Con. Niestety, w zeszłym roku, jak zapowiedział organizator tej ostatniej Łukasz Kowalczuk, RCC odbył się po raz ostatni. Pomorze najwyraźniej nie ma szczęścia do takich imprez. Jeżeli chodzi o gości, to zaprosiliśmy ponad 20 twórców komiksowych. Scenarzystów i rysowników. I, jak określił rysownik komiksów Tomxyz, jest to sama śmietanka.
Gościem zagranicznym imprezy (wirtualnie) będzie Robin Recht, ale organizatorzy zdecydowanie stawiają na polskich rysowników i scenarzystów. Wśród twórców obecnych na imprezie spotkać będzie można m.in. Łukasza Kowalczuka.
– Nazwa nie wzięła się z przypadku – mówi Tadeusz Końko. – Nie z przypadku jest też udział samego Łukasza Kowalczuka w naszym wydarzeniu. To on jest ojcem chrzestnym Białogard Comic Conu i to dzięki niemu mieliśmy impuls do działania. Idea Łukasza przyświeca nam od samego początku pomysłu konwentu komiksowego w Białogardzie. Bardzo bym życzył wszystkim zaangażowanym w przygotowania do BCC, aby nasza impreza mogła zbliżyć się do ideału jakim był Rumia Comic Con.
CZYTAJ: O „Smole” i lęku przed białą kartką. Rozmowa z Piotrem Marcem
– Stawiamy na polskich artystów, ponieważ przeciętny zjadacz chleba nie jest świadomy, że w Polsce wydaje się polskie komiksy na światowym poziomie – mówi Marcin Medziński.
– Mamy wspaniałych twórców komiksowych, którzy często są u nas nieznani – dodaje Tadeusz Końko. – Cieszę się, że będzie obecnych wielu niezależnych komiksiarzy i komiksiar, zarówno tych zrzeszonych pod szyldem „Polish Indie”, jak i tych z głównego nurtu. To dla nas naturalny wybór, bo polski komiks jest głęboko w naszych sercach.
Imprez komiksowych w Polsce jest coraz więcej – w każdej z nich możemy odnaleźć podobne punkty programu, ale są też elementy wyróżniające. Jak będzie z BCC?
– Myślę, że naszą imprezę będą wyróżniać m. in. szczegółowe informacje o naszym wydarzeniu na mediach społecznościowych – mówi Tadeusz Końko. – Bardzo często brakowało mi wiadomości odnośnie zaproszonych gości lub szczegółów dotyczących dojazdu, czy informacji o punktach gastronomicznych, bankomatach lub chociażby sklepach w pobliżu (woda na konwentach to skarb) w mediach społecznościowych polskich konwentów komiksowych. Docelowo ma to być niewielki konwent, czyli możesz liczyć na spędzenie większej ilości czasu z ulubionym scenarzystą/rysownikiem lub na zapoznanie się z czołówką polskich twórców komiksu bez czekania w kilometrowych kolejkach. Co więcej, jest to chyba jedyne wydarzenie komiksowe w Polsce, które ma w ofercie seans filmowy w sali kinowej. Ważną rzeczą jest też docenienie naszych gości, nie tylko jeśli chodzi o nocleg i dojazd, ale też dostęp do wody, kawy, czy ciepłego posiłku, co też nie jest rzeczą oczywistą na innych komiksowych wydarzeniach w naszym kraju.
CZYTAJ: Dlaczego w ogóle sięgamy po stare teksty? Daniel Chmielewski o adaptacji „Antygony”
Tadeusz Końko często pojawia się na innych imprezach komiksowych. Czy obserwacje z licznych festiwali przekuwa na imprezę w Białogardzie?
– Swoją przygodę z konwentami komiksowymi rozpocząłem dopiero trzy lata temu – mówi Tadeusz. – To duża zasługa mojej żony, która namówiła mnie do wybrania się do stolicy naszego województwa, Szczecina, na Beton 2021. Od tego się zaczęło, a teraz mam za sobą już kilka różnych festiwali i dzięki uprzejmości Marcina Medzińskiego, pomysłodawcy BCC, mam przyjemność współorganizować własną komiksową imprezę i to lokalnie. Myślę, że jako debiutanci dużo nauczymy się z tego wydarzenia. Obserwacje innych festiwali dają dużo inspiracji, ale ogromne podziękowania należą się Łukaszowi Kowalczukowi, który jest zawsze gotowy służyć nam dobrą radą, bardzo przydatnymi wskazówkami i miłym słowem w swoich mediach społecznościowych. Bardzo fajny odzew dostałem też od współorganizatora Radomskich Spotkań z Komiksem i Mangą – Grzegorzem Wójcikiem, który podzielił się doświadczeniami z organizowanej w czerwcu imprezy. Podsunął nam kilka ciekawych pomysłów na promocję wydarzenia. Myślę, że ze swojej perspektywy uczestnika mogę mieć jakiś wpływ na wygląd BCC, bo dużo dyskutujemy z Marcinem na temat imprezy i wszystkich szczegółów jej dotyczących.
– Wiem, że jednym wydarzeniem nie rozbijemy muru, ale praca u podstaw może przynieść efekty – mówi Marcin Medziński. – Od lat pracuję nad popularyzacją komiksu wśród lokalnej społeczności – czy to wykładami i spotkaniami, czy wystawami artystów komiksowych. W Galerii Sztuki Centrum Kultury i Spotkań Europejskich dwukrotnie gościliśmy pokonkursową wystawę łódzkiego festiwalu, niesamowitą wystawę prac Anny Heleny Szymborskiej, czy w zeszłym roku plansze Łukasza Kowalczuka zgromadzone pod hasłem SZLAM V. Impreza finansowana jest głównie ze środków budżetu Centrum Kultury i Spotkań Europejskich w Białogardzie i los przyszłego BCC jest również pod znakiem zapytania – budżety takich instytucji są bardzo ograniczone. W przyszłym roku, oprócz patronatu honorowego marszałka województwa zachodniopomorskiego Olgierda Geblewicza, będziemy się starać pozyskać środki z budżetu województwa. Zdecydowanie chcemy zapełnić tę białą plamę „bezkonwencia” na tym terenie.
CZYTAJ: Retrofuturyzm i dwudziestolecie międzywojenne. „Ćma” podbija komiksowy rynek
Białogard Comic Con odbędzie się 8 lipca w godzinach od 10:00 do 19:00 w Centrum Kultury i Spotkań Europejskich w Białogardzie. Na wydarzenie złożą się trzy strefy: strefa targów, panele dyskusyjne oraz strefa gier, gdzie będzie można znaleźć „gry bez prądu” i gry retro. Finałem wydarzenia będzie rozdanie Skrzydeł Gryfa – wyróżnień przyznawanych twórcom i aktywistom polskiej sceny komiksowej. Statuetki zostaną rozdane po raz pierwszy.
CZYTAJ: Wojciech Stefaniec i Daniel Odija: Dostarczymy wodę na Marsa
DySzcz
Fot. materiał organizatora
PROGRAM BCC:
10:15 – DETEKTYW MIŚ ZBYŚ MA 10 LAT!
spotkanie z Maciejem Jasińskim – prowadzenie Tadeusz „Bruce Banner” Końko
11:00 – KOMIKSIARY RZĄDZĄ! – prelekcja Marty Kosteckiej
12:00 – OD MYSZY DO SZCZURÓW – spotkanie z Krzysztofem Leszczewskim – prowadzenie Tadeusz „Bruce Banner” Końko
12:30 – To Hell and Galgenbeck – od scenariusza do gotowych stron – prelekcja Łukasza Kowalczuka
13:00 – Shounen shounenowi nierówny. O popularności gatunku i nietypowych przykładach mang dla chłopaków” – prelekcja Artura “Hatto Danmari”
14:00 – BARD(Z)O DZIWNE MIASTO – spotkanie z Wojciechem Stefańcem – prowadzenie Tadeusz „Bruce Banner” Końko
15:00 – Rozwój myśli okultystycznej w Europie – prelekcja Otto Icha
16:00 – KOMIKSIARZE POD WSPÓLNYM DACHEM – spotkanie z Unką Odyą oraz Łukaszem Godlewskim – prowadzenie Tadeusz „Bruce Banner” Końko
17:00 – CELULOZA Polski Komiks Niezależny – CELULOZA – spotkanie z Danielem Gizickim, Krzysztofem Małeckim i Mateuszem Piątkowskim – prowadzenie Tadeusz „Bruce Banner” Końko
18:00 – CO TY WIESZ O ANIME, GAIJINIE? Quiz wiedzy z nagrodami od wydawnictwa WANEKO
19:00 – gala finałowa – projekcja filmu anime MIRAI