Zbadać nieodkryte, nazwać nienazwane, opisać, objaśnić, narysować mapy – to zadania, jakie sobie wyznaczył Sir Paweł Edmund Strzelecki (ur. 20.07.1797, zm. 6.10.1873) – odkrywca uhonorowany wieloma angielskimi odznaczeniami. Swojej misji geografa, geologa, kartografa i etnografa gotów był poświęcić wszystko: skromny majątek, miłość, zdrowie, a nawet życie. Dla następnych pokoleń stał się symbolem determinacji w odkrywaniu tajemnic, jakie kryje Ziemia.
Jego relacje z wypraw w rejony Australii, gdzie nigdy nie dotarli biali ludzie, stały się podstawą opowieści, w której jawi się on jako człowiek szlachetny, arystokrata z urodzenie i ducha, kompetentny, wszechstronnie wykształcony, otwarty na inność, obdarzony empatią i gotowością zrozumienia obcej kultury. Samotność kompensuje listami do Adyny Turno, kobiety, z którą – może na szczęście – jej rodzice nie pozwolili mu się ożenić.
Audycja jest nie tylko opisem dramatycznych przeżyć odkrywcy w angielskiej kolonii, ale też dźwiękową panoramą kontynentu, którego bogactwo, piękno i groza do dziś zadziwia i fascynuje.
Tekst jest kompilacją fragmentów relacji Pawła Edmunda Strzeleckiego z podróży po Australii i listów do Adyny Turno – „P.E. Strzelecki. Pisma wybrane” w opracowaniu Wacława Słabczyńskiego (PWN 1960), w tłumaczeniu Jana Flisa (z angielskiego) oraz Z. Rylskiej (z francuskiego). Przydatne było nagranie: jezuici.org.au. Zaczerpnięto także kilka zdań z listów do hrabiny Kornelii Gloger, napisanych po francusku, ostatni z trzech listów został napisany 20.08.1873 r. czyli półtora miesiąca przed śmiercią Strzeleckiego. Tłumaczenie: Agata Kalinowska-Bouvy (Biblioteka Kórnicka Polskiej Akademii Nauk).
Części suity: 1. Nostalgia, 2. Kwiat z Góry Kościuszki, 3. Terra Incognita, 4. Burza, 5. Świat minerałów, 6. Wioska przy Billabong, 7. Ostatni list.
Realizacja dźwięku: Małgorzata Sawicka
Muzyka i konsultacja akustyczna: Artur Giordano
Interpretacja tekstu: Jarosław Zoń
Fot. wikipedia.org / domena publiczna