1600 ekspertów rozmawia w Lublinie o nowatorskich metodach leczenia i diagnostyki chorób skóry. Rozpoczyna się drugi dzień 32. zjazdu Polskiego Towarzystwa Dermatologicznego.
32. Zjazd Polskiego Towarzystwa Dermatologicznego w Lublinie
– Współczesna dermatologia do chorób autoimmunologicznych ma podejście bio i psychospołeczne. Bio – oceniamy skórę, psychostresory środowiskowe i społeczne, bo oceniamy jak człowiek funkcjonuje ze zmianami skórnymi. Dopiero potem wdrażamy nowoczesne leki – mówi kierownik zakładu psychodermatologii Uniwersytetu Medycznego w Łodzi prof. Anna Zalewska-Janowska. – Są to np. cytokiny, czyli związki, które hamują oddziaływanie międzykomórkowe bądź też blokują receptory, które uruchamiają cała kaskadę choroby, czyli w układzie odpornościowym, immunologicznym one mają jakby punkty uchwytu. Leczymy jakby przyczynowo. Skóra jest wielokrotnie zwierciadłem ustroju, więc to co jest w środku się pokazuje, dlatego że choroby skóry nie tylko dotyczą skóry.
– Dermatologia bardzo szybko się rozwija, mamy do dyspozycji bardzo nowoczesne i skuteczne leki, ale stoi przed nią równie dużo wyzwań – ocenia kierownik Katedry i Kliniki Dermatologii, Chorób Przenoszonych Drogą Płciową i Immunologii Klinicznej Uniwersytetu Warmińsko Mazurskiego prof. Agnieszka Owczarczyk-Saczonek. – Największe wyzwania to wczesne włączanie pacjentów do odpowiednich terapii ogólnych tak aby zapobiec rozwojowi choroby, zwłaszcza przewlekłych chorób zapalnych jak łuszczyca, atopowe zapalenie skóry. Kolejny problem to prowadzenie pacjentów holistycznie, czyli nie tylko leczenie chorób skóry, ale także leczenie innych zaburzeń: metabolicznych i innych zaburzeń towarzyszących chorobom skóry. Bo często choroby skóry są tylko częścią panelu chorób, które przedstawia pacjent.
Przełomowym tematem zjazdu ma być nowa grupa leków , którą można stosować w leczeniu łysienia plackowatego. Dyskutowane będą także najnowsze dane o przyczynach rozwoju przewlekłych chorób skóry. Zjazd jest połączony z obchodami 100-lecia Polskiego Towarzystwa Dermatologicznego. Wszystkie pokazy, sesje i wykłady odbywają się w Lubelskim Centrum Konferencyjnym.
RyK / opr. AKos
Fot. Iwona Burdzanowska