Ponad 700 warsztatów terapii zajęciowej działa w całym kraju. Celem naszych działań jest tworzenie warunków dla osób z niepełnosprawnościami do rozwoju społecznego i zawodowego – powiedział we wtorek (27.06) w Biłgoraju wiceminister rodziny i polityki społecznej Paweł Wdówik.
Wiceminister Wdówki odwiedził we wtorek Warsztaty Terapii Zajęciowej w Biłgoraju. „Celem polityki społecznej tego rządu i działań, które prowadzi wiele organizacji przy wsparciu rządu, jest tworzenie warunków dla osób z niepełnoprawnościami do rozwoju społecznego i zawodowego” – zaznaczył.
CZYTAJ: Świadczenie pielęgnacyjne. Wiceminister Wdówik: wprowadzamy zmiany w ustawie
Jak wyjaśnił, warsztaty terapii zajęciowej były tworzone z zamysłem przygotowania osób z niepełnosprawnościami do wejścia na rynek pracy. „Życie trochę zweryfikowało te plany. Bardzo często to jest miejsce po prostu pobytu dziennego i rozwoju osób w zakresie ich możliwości, ponieważ nie ma innych placówek w wystarczającej ilości, gdzie takie osoby mogłyby aktywnie spędzać czas” – powiedział Wdówik.
CZYTAJ: Wolontariat ciekawym pomysłem na wakacje
W jego ocenie Stowarzyszenie Pomocy Dzieciom Niepełnosprawnym „Krok za Krokiem”, które prowadzi placówkę w Biłgoraju, jest na Zamojszczyźnie absolutnym liderem pod względem tworzenia warunków do pełnego uczestnictwa w życiu społecznym osób z niepełnosprawnościami. „Zarówno tutejsze koło w Biłgoraju, jak i główna siedziba stowarzyszenia w Zamościu, to są liderzy. Dlatego jestem tutaj, żeby to docenić i pokazać temu stowarzyszeniu i innym placówkom tego typu, że ich działalności jest ważna” – dodał wiceminister.
Przekazał również, że w Polsce działa ponad 700 warsztatów terapii zajęciowej. W 90 proc. finansowane są z Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych, a resztę środków pokrywają samorządy. „Jeśli chodzi o finansowanie, to podnieśliśmy je w sposób zupełnie nieporównywalny do tego, co było wcześniej. Oczywiście specyficzne uwarunkowania, jak np. to, czy dany warsztat musi dowozić uczestników z różnych miejscowości powodują, że specyfika potrzeb jest bardzo różna” – stwierdził.
Wiceminister Wdówik podkreślił, że rząd na pewno musi intensywnie pracować nad rozwiązaniami dla osób najniżej funkcjonujących, wymagających największego wsparcia. „Tacy specjaliści, jak z tutejszego stowarzyszenia, są dla nas ogromnym wsparciem merytorycznym w szukaniu tych rozwiązań. Nasz rząd w odniesieniu do osób z niepełnoprawnościami opiera się na kontaktach ze stroną społeczną (…) Ten profesjonalizm i ekspercki głos jest dla nas na wagę złota” – podkreślił.
CZYTAJ: Minister zdrowia przedłużył o rok program „Profilaktyka 40 plus”
Warsztaty Terapii Zajęciowej w Biłgoraju prowadzone są od 1999 roku przez Stowarzyszenie Pomocy Dzieciom Niepełnosprawnym „Krok za krokiem” w Zamościu. W zajęciach uczestniczy 45 osób, w większości z umiarkowanym i znacznym stopniem niepełnosprawności. Na miejscu do dyspozycji są między innymi takie pracownie jak: stolarska, rękodzieła artystycznego, ceramiczna, wikliniarska, plastyczna, komputerowa.
W biłgorajskim WTZ prowadzone są formy terapii poprzez pracę, rehabilitację leczniczą, zawodową i społeczną, a także terapia pedagogiczna, psychologiczna oraz opieka medyczna. Podopieczni warsztatów uczestniczą również w wycieczkach krajoznawczych, zawodach sportowych, przedstawieniach teatralnych i imprezach integracyjnych.
Wiceminister resortu rodziny i polityki społecznej odwiedzi jeszcze we wtorek w Biłgoraju Zespół Szkół Specjalnych oraz Zespół Szkół Budowlanych i Ogólnokształcących, a także Centrum Muzealno-Edukacyjne w Szczebrzeszynie.
PAP / RL / opr. WM
Fot. Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej Twitter