Na cmentarzu przy ul. Lipowej w Lublinie zakończyły się uroczystości pogrzebowe dziennikarki Polskiego Radia Lublin, redaktor Bogumiły Nowickiej. Była muzykologiem, wybitną znawczynią kultury i muzyki ludowej.
– To był zaszczyt pracować z taką osobą – mówi redaktor Józef Szopiński z Redakcji Publicystyki Kulturalnej Radia Lublin. – Była szalenie ciepła, bardzo pracowita i skupiona, bo montaż jej audycji zawsze był precyzyjny. Na jakości montażu dźwiękowego Bogumile Nowickiej bardzo zależało. Najbardziej imponowała mi tym, że kiedy zagłębiała się w świat muzyki ludowej, to nie patrzyła na zegarek. Była tym pochłonięta i mogła spędzić wiele godzin właśnie na tym, aby jak najlepiej przygotować materiał. Imponowała mi też swoimi eskapadami i wyprawami do podlubelskich wsi, gdzie rozmawiała z twórcami i rejestrowała ludowe melodie.
CZYTAJ: Nie żyje Bogumiła Nowicka, legenda Polskiego Radia Lublin
Bogumiła Nowicka przygotowywała audycje muzyczne, a także publicystyczne, prezentujące cały bogaty kontekst kulturowy, a zarazem opisujące codzienne życie mieszkańców wsi lubelskich.
– Jej fenomen polegał na umiejętnym łączeniu pasji dziennikarskiej i pasji do kultury ludowej – uważa Janina Biegalska przez wiele lat związana z Wojewódzkim Ośrodkiem Kultury w Lublinie. – Trzeba być dobrym dziennikarzem, żeby dotrzeć do rozmówcy, a trzeba być kulturoznawcą, żeby wiedzieć, co z danego rozmówcy wydobyć. To szczególnie ważne. A u niej się to łączyło i może dlatego powstało tyle niezwykłych materiałów o twórcach ludowych nawet z najmniejszych miejscowości.
W 2019 roku redaktor Bogumiła Nowicka została uhonorowana medalem „Zasłużony dla kultury polskiej”. W ubiegłym roku przyznano jej Nagrodę im. Oskara Kolberga „Za zasługi dla kultury ludowej”.
CZYTAJ: Ostatnie pożegnanie redaktor Bogumiły Nowickiej
Bogumiła Nowicka urodziła się 20 stycznia 1936 roku w Toruniu. Tam też ukończyła podstawową, potem średnią szkołę muzyczną. Naukę kontynuowała w ówczesnej Państwowej Wyższej Szkole Muzycznej w Łodzi, na Wydziale Teorii, Kompozycji i Dyrygentury.
Z Polskim Radiem Lublin związana była przez pół wieku. Była autorką radiowych portretów twórców ludowych, na antenie regionalnej i ogólnopolskiej popularyzowała i archiwizowała folklor i życie polskiej wsi. Realizowała cykle: „Z malowanej skrzyni”, „Skarbnica folkloru”, „Gawędy folklorysty”, czy „Godzina muzyki i myśli”.
W 2019 roku redaktor Bogumiła Nowicka została uhonorowana medalem „Zasłużony dla kultury polskiej”. W ubiegłym roku przyznano jej Nagrodę im. Oskara Kolberga „Za zasługi dla kultury ludowej”.
Redaktor Bogumiła Nowicka zmarła w wieku 87 lat.
FiKar / opr. ToMa
Fot. archiwum