Niektóre leki mogą być podawane jedynie w formie wstrzyknięć, ponieważ rozkładają się w przewodzie pokarmowym. „Robotyczna pigułka” może sprawić, że regularne iniekcje nie będą koniecznością.
Sprawdzony i skuteczny lek na osteoporozę, który jest obecnie dostępny tylko w postaci iniekcji, można także podawać doustnie za pomocą nowej „robotycznej pigułki” – donoszą naukowcy podczas ENDO 2023 – dorocznego spotkania Towarzystwa Endokrynologicznego w Chicago, Illinois.
CZYTAJ TAKŻE: Od milionów lat postępuje zanik afrykańskich dużych zwierząt
„Uważamy, że to badanie dostarcza pierwszych dowodów klinicznych na bezpieczne i skuteczne podanie teryparatydu – leku na osteoporozę – za pomocą doustnej pigułki-robota” – mówi dr Arvinder Dhalla z firmy Rani Therapeutics, która opracowała technologię i sfinansowała omawiane badanie. – „Dane z tego badania są bardzo zachęcające i dają nadzieję na doustne leczenie osobom, które cierpią na choroby przewlekłe wymagające bolesnych zastrzyków – takie jak osteoporoza”.
Połknięta przez pacjenta zrobotyzowana pigułka przechodzi przez żołądek w stanie nienaruszonym. W jelicie pigułka uwalnia samonapełniający się balonik z mikrostrzykawką, która przy użyciu mikroigły dostarcza lek.
„Ukłucie igły nie wyzwala reakcji bólowej w jelicie, więc zastrzyk jest bezbolesny” – wyjaśniła dr Dhalla. Igła szybko się rozpuszcza, a lek jest wchłaniany, podczas gdy mechanizm dostarczający opróżnia się i jest bezpiecznie wydalany z organizmu.
„Zrobotyzowana pigułka, która jest właściwie automatycznym wstrzykiwaczem do połykania w postaci pigułki, została zaprojektowana tak, aby bezpiecznie i skutecznie dostarczać lek jako bezbolesne zastrzyki jelitowe” – mówi badaczka.
Badanie I fazy z udziałem 39 zdrowych kobiet oceniało bezpieczeństwo, tolerancję i przemieszczanie się w organizmie robotycznej pigułki RT-102, zawierającej dawkę leku. Teryparatyd jest syntetyczną formą ludzkiego parathormonu i stosuje się go w celu odbudowy osłabionych kości u pacjentów z osteoporozą – obecnie w formie codziennych wstrzyknięć przez okres do dwóch lat. W Polsce lek ten jest zarejestrowany, ale ze względu na wysoką cenę nie jest powszechnie stosowany.
ZOBACZ, JAK WYGLĄDA INNOWACYJNY ZABIEG NIEDOMYKALNOŚCI ZASTAWKI TRÓJDZIELNEJ [ZDJĘCIA]
Uczestniczki badania zostały podzielone na trzy grupy. Dwie grupy otrzymały niższą lub wyższą dawkę leku dostarczoną przez robotyczną pigułkę, a trzecia grupa otrzymała standardowy zastrzyk teryparatydu. Badacze przy pomocy fluoroskopii – metody obrazowania, pozwalającej na śledzenie ruchomych obrazów w czasie rzeczywistym – obserwowali, jak pigułka przemieszcza się w ciele. Mierzyli także stężenia leku w próbkach krwi pobranych w ciągu sześciu godzin od ego podania. Badanie wykazało, że dostępność biologiczna leku podawanego przez pigułkę-robota była porównywalna lub lepsza niż leku podawanego we wstrzyknięciu. Dostępność biologiczna lub inaczej biodostępność leku mówi o tym, jaka część substancji przedostanie się do krwiobiegu z miejsca podania i jak szybko się to stanie.
„Ta przełomowa technologia przekształcania zastrzyków w pigułki doustne jest ważnym krokiem naprzód w kierunku wyeliminowania bolesnych zastrzyków dla milionów pacjentów cierpiących na choroby przewlekłe” – dodaje dr Dhalla.
PAP / RL / opr. KS
Fot. Anna Shvets, pexels.com