102 laureatów wyłoniło jury ogólnopolskiego konkursu „Żołnierze Wyklęci – Bohaterowie Niezłomni”. To największy i najstarszy konkurs poświęcony podziemiu niepodległościowemu.
– Uczniowie rywalizowali w trzech kategoriach wiekowych. Tworzyli m.in. prace multimedialne czy plastyczne – mówi współorganizator konkursu, prezes Fundacji im. Kazimierza Wielkiego, Karol Wołek. – Niektóre osoby miały to szczęście, że miały krewnych albo dziadków – którzy byli zaangażowani w podziemie niepodległościowe, zaś rodziny przechowywały tradycję na ten temat – i ich opisali.
Jednym z laureatów konkursu został Konrad Nosal. – Zrobiłem pracę multimedialną. Wykonałem ją z panem, który był Żołnierzem Wyklętym, podobnie jak jego ojciec. Miał pseudonim „Zając”. Kiedy był w więzieniu, zobaczył na ścianie cień, który nakazał mu się modlić. Bolało go bardzo w klatce piersiowej, a później ksiądz wytatuował mu tam Maryję.
W sumie do konkursu uczniowie z całej Polski nadesłali ponad 1600 prac. Laureaci otrzymali dyplomy i nagrody rzeczowe.
Wyklęci byli żołnierzami polskiego podziemia niepodległościowego, którzy po zakończeniu II wojny światowej nie złożyli broni i stawili opór sowietyzacji Polski.
FiKar / opr. ToMa
Fot. Iwona Burdzanowska