Towarzystwo Dla Natury i Człowieka podsumowało projekt „Polesie czy Powęgle”. Jego finał to wydanie publikacji o przyszłości tej krainy geograficznej i wpływie górnictwa na tamtejszą przyrodę.
– Chcieliśmy, by przyszłość Polesia stała się przedmiotem dyskusji na poziomie społecznym, ale i naukowym. W publikacji zawarliśmy wnioski z cyklu spotkań w ramach „Debaty Poleskiej”. Zebraliśmy też rekomendacje, które dotyczą zrównoważonego rozwoju tych terenów – mówi Krzysztof Gorczyca z Towarzystwa dla Natury i Człowieka. – Rekomendacji tych jest ich 26. Są one adresowane zarówno do samorządów gminnych, jak i władz województwa i instytucji ochrony środowiska. Wśród nich jest na przykład utworzenie nowych obszarów chronionych. Jest to kilkanaście rezerwatów, ale też poszerzenie ochrony w postaci parku narodowego, na przykład o Lasy Sobiborskie albo Krowie Bagno, sąsiadujące z Poleskim Parkiem Narodowym, czy o chełmskie torfowiska węglanowe.
POSŁUCHAJ: Dominik Gil „O Sobiborskim Parku Narodowym”
W ramach projektu wydano ponad 800 egzemplarzy publikacji, która trafi do lokalnych samorządów i instytucji ochrony środowiska.
RyK / opr. ToMa
Fot. Dominik Gil / archiwum