Sylwetki ojców niepodległości, sportowców, podróżników, ludzi kultury, naukowców czy społeczników przez najbliższe trzy dni (05-07.06) mogą oglądać mieszkańcy Ryk.
Multimedialny projekt Biura „Niepodległa” – Iskry Niepodległej – to ekspozycja, prezentująca wybitne postaci Polek i Polaków, których osiągnięcia do dziś wpływają na losy i codzienność innych ludzi.
CZYTAJ: Podniebne akrobacje nad Świdnikiem. Air Festival powrócił [ZDJĘCIA]
Będzie można poznać między innymi historie: Ludwika Hirszfelda, który wprowadził oznaczenia grup krwi i odkrył przyczyny konfliktu serologicznego; Wandy Rutkiewicz, jednej z najwybitniejszych na świecie himalaistek, która stanęła jako pierwsza kobieta na szczycie K2; Ireny Sendlerowej, która uratowała 2,5 tysiąca żydowskich dzieci podczas II wojny światowej; współpracującego z NASA Mieczysława Bekkera.
W 2023 r. multimedialne widowisko zobaczą mieszkańcy około 100 miejscowości we wszystkich województwach. Projekt Iskry Niepodległej sfinansowano z budżetu państwa w ramach środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Mecenasem projektu jest PKN Orlen.
Uroczyste otwarcie wystawy w Rykach odbędzie się przy Kościele Najświętszego Zbawiciela w Rykach o godziny 12.00.
PaSe / opr. ToMa
Fot. nadesłane