Pokazy kulinarne, wystawy zwierząt oraz maszyn rolniczych – w Końskowoli trwa dzień otwarty Lubelskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego. W programie są również wykłady przeprowadzane na polu doświadczalno – wdrożeniowym.
– Jesteśmy dumni z tego, że od lat pomagamy rozwijać się naszym rolnikom – mówi dyrektor Lubelskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Końskowoli, Wiesław Orzędowski. – Dostarczamy tą wiedze potrzebną, żeby gospodarstwo usprawnić, żeby zdobyć fundusze na rozwój gospodarstwa. Rolnik dostaje dużą porcję wiedzy, aby mógł zastosować to w swoim gospodarstwie.
Częścią dzisiejszego święta jest też rozstrzygnięcie konkursów: Agroliga 2022, Bezpieczne Gospodarstwo Rolne czy Najlepsze Gospodarstwo Ekologiczne.
CZYTAJ: Rowerzyści zjechali tłumnie do Lubartowa [ZDJĘCIA]
– Warto tu przyjechać, chociaż na chwilę – mówią uczestnicy imprezy. – Co roku przyjeżdżamy. Tego typu imprezy są okazją do poznania lokalnych produktów.
Kozy sandomierskie w Końskowoli
W ramach Dnia Otwartego Lubelskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Końskowoli odbywa się Pierwsza Krajowa Wystawa Kóz Sandomierskich. To rodzimy gatunek kóz, skrupulatnie odtwarzany przez hodowców.
– Kiedyś ta rasa uznana była za wymarłą – mówi prodziekan Wydziału Nauk o Zwierzętach i Biogospodarki Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie, prof. Andrzej Junkuszew. – W tej chwili jest wpisanych do ksiąg 288 zwierząt. Po pierwsze jest piękną kozą, która nadaje się do gospodarstw agroturystycznych. Jest to koza przede wszystkim o bardzo pięknym umaszczeniu. Tutaj jest większość czarno-białych, ale są też siwobiałe czy trójkolorowe.
W Końskowoli prezentuje się ponad 40 kóz rasy kozy sandomierskiej. Zwierzęta będą też oceniane przez jury, a najlepsi hodowcy otrzymają nagrody.
CZYTAJ: Wystartował 11. Wołyński Rajd Motocyklowy [ZDJĘCIA]
– Te kozy lubią człowieka i są bardzo przyjazne, ale nie są łatwe w utrzymaniu – mówi wieloletni hodowca Zbigniew Kołodziej. – Jest to zwierze wymagające, które posiada swój charakter. Hodowca mu się zaangażować i poświęcić jej swój czas. Jest to zwierze bardzo inteligentne. Każdy osobnik w stadzie ma swoje humory.
O godzinie 14:30 na scenie głównej zaplanowano występ Zespołu Pieśni i Tańca Jawor Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie. Impreza potrwa do około godziny 17.00.
MaTo / opr. AKos
Fot. Tomasz Maczulski