W Kazimierzu Dolnym w niedzielę (25.06) zakończył się 57. Ogólnopolski Festiwal Kapel i Śpiewaków Ludowych, w którym udział wzięło ok. 700 artystów z 14 województw. Na rynku wręczono Baszty, czyli główne nagrody festiwalu.
Pierwsza Baszta – w kategorii „zespoły śpiewacze” powędrowała do przedstawicieli naszego województwa z powiatu biłgorajskiego. Basztę, czyli nagrodę główną w wysokości 2700 złotych przyznano Męskiemu Zespołowi Śpiewaczemu z Bukowej.
CZYTAJ: Śpiewacy ludowi i instrumentaliści opanowali Kazimierz Dolny
– Pięknie to wypracowaliśmy. W końcu to zdobyliśmy – mówią przedstawiciele zespołu:
Jak mówi prof. Jan Adamowski, przewodniczący konkursowego jury, działający od 9 lat zespół wyróżnia m.in. znakomity repertuar: – W tej chwili wybijają się zespoły męskie. Biłgorajszczyzna tutaj prowadzi. Zespół Męski biłogorajski jest stosunkowo młodym zespołem, ale wybija się w tej chwili i aktywnie działa, występując na różnych przeglądach. Zna repertuar – tradycyjny, kolędniczy, dunajowy.
Pozostałe Baszty otrzymali: Witold Kuczyński z województwa mazowieckiego, Kapela Kotelnica z Olszówki w województwie małopolskim, oraz Zdzisław Kwapiński z Szymanowa w województwie mazowieckim.
Pierwsze miejsca (nagroda zaraz po Baszcie) z naszego województwa otrzymali:
– w kategorii ZESPOŁY ŚPIEWACZE – Męski Zespół Śpiewaczy z Majdanu-Obleszcze, Zespół Śpiewaczy Jarzębina z Zabłocia, Męski Zespół Śpiewaczy Zacier z Obszy oraz Zespół Pawłowianki z Nowego Pawłowa,
– w kategorii SOLIŚCI INSTRUMENTALIŚCI – Sławomir Niemiec z Aleksandrowa,
– w kategorii SOLIŚCI ŚPIEWACY Mirosław Kolasa z Szastarki I Janina Chmiel z Godziszowa.
Nagrodę specjalną im. prof. Jana Stęszewskiego otrzymał Zdzisław Marczuk z Zakalinek (woj. lubelskie).
Ogłoszenie wyników konkursu poprzedziła msza św. w kościele farnym, po której artyści w strojach ludowych, grając na tradycyjnych instrumentach, przeszli w korowodzie pod scenę na kazimierskim rynku.
List do uczestników festiwalu skierował minister kultury i dziedzictwa narodowego Piotr Gliński. Podkreślił, że co roku podczas wydarzenia w Kazimierzu Dolnym można podziwiać bogactwo rodzimej kultury. „Tradycyjne stroje, gwara, archaiczne pieśni i muzyka oraz sztuka ludowa świadczą o ważnej dla ochrony niematerialnego dziedzictwa kultury transmisji międzypokoleniowej, jaka odbywa się w społecznościach lokalnych” – zauważył szef MKiDN.
CZYTAJ: „Mekka dla miłośników kultury ludowej”. Święto folkloru w Kazimierzu Dolnym [ZDJĘCIA]
Według niego to dzięki niej, a także pasji i świadomości osób, którym bliska jest kultura ludowa oraz wielu grupom etnograficznym w Polsce udało się zachować dawny repertuar muzyczny i styl wykonania. Stwierdził również, że zainicjowany przed wieloma laty festiwal kapel i śpiewaków w Kazimierzu odgrywa niebagatelną rolę w zakresie łączności z tradycją, dokumentowania, ochrony oraz popularyzacji dorobku kulturowego polskiej wsi.
„W ciągu ostatnich lat obserwujemy coraz liczniejszy udział w festiwalu młodych ludzi, zarówno uczestników przeglądu, szczególnie kategorii konkursowej Mistrz i Uczeń, jak i widzów oraz sympatyków muzyki tradycyjnej aktywnie uczestniczących w warsztatach tańca, muzyki, zabawach tanecznych i pograjkach” – napisał Piotr Gliński.
W tegorocznym konkursie Ogólnopolskiego Festiwalu Kapel i Śpiewaków Ludowych udział wzięło ok. 700 artystów z 14 województw, w tym 31 kapel, 38 zespołów śpiewaczych, 20 solistów instrumentalistów, 28 solistów śpiewaków, 30 grup w konkursie Mistrz i Uczeń. Występom konkursowym towarzyszyły koncerty muzyki tradycyjnej, warsztaty, potańcówki, seminarium folklorystyczne i targi sztuki ludowej.
Wydarzenie dofinansowano ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
SzyK/ PAP/ opr. DySzcz
Fot. Iwona Burdzanowska