Kolejny koziołek zagościł w Lublinie. Rzeźba – pierwsza koźlica na lubelskim szlaku – stanęła w rejonie Szpitala Klinicznego nr 1 im. Stanisława Staszica w Lublinie. Posążek nosi imię Marianna.
Koziołek na cześć szarytki
Koźlica nosi imię Marianna na cześć pierwszej przełożonej Zgromadzenia Sióstr Miłosierdzia w Klasztorze przy ulicy Staszica – siostry Marianny Kulisińskiej.
– Szarytki przez blisko 200 lat sprawowały opiekę nad pacjentami w miejscu, gdzie stanęła nowa rzeźba – opowiada siostra Jadwiga Kisielewska, archiwistka Sióstr Miłosierdzia w Warszawie: – Marianna była pierwszą przełożoną, która przeprowadziła szpital z Podwala przy kościele św. Wojciecha do poklasztornego budynku w 1826 roku. Według zapisu kronikarskiego o niej była to siostra “niezwykłej dzielności, jeszcze silna i młoda”. Była bardzo “akuratna w tym”, by dbać o dobro szpitala. Wywalczyła, że zwrócono pieniądze za sprzedaną kamienicę na Złotej, wywalczyła że ze szpitala na Podwalu można było przetransportować chorych. Pierwsza grupa była nieduża, bo mniej więcej po 20 kobiet i mężczyzn. I jest zapisane o niej, że do końca swojej posługi dbała o dobro chorych.
CZYTAJ: Vetek na szlaku. Kolejny koziołek zdobi Lublin [ZDJĘCIA]
Zgromadzenie Sióstr Miłosierdzia Świętego Wincentego a Paulo powstało we Francji w 1633 roku. Siostry do posługi chorych w Lublinie przybyły w roku 1730 i założyły szpital w darowanej kamienicy przy ulicy Złotej 59. Następnie, 6 lat później, przeprowadziły się z chorymi do Szpitala Miejskiego Świętego Łazarza na ulicę Podwale, przy kościele Świętego Wojciecha. Stamtąd, 90 lat później, trafiły do wspomnianego budynku przy ulicy Staszica 16.
– W szpitalu na ul. Staszica 16 pracowały dla dobra chorych, wszystkich chorych. Kolejno powiększała się liczba pacjentów, nie tylko tych ze szpitala na Podwalu, ale wszystkich, którzy potrzebowali pomocy – mówi siostra Jadwiga Kisielewska.
Zdjęcie sprzed 100 lat
Koźlica Marianna stanęła w miejscu, w którym 100 lat temu szarytki pracujące przy Staszica zapozowały do wspólnego zdjęcia. To zdjęcie, umieszczone w oknie szpitala, stało się dziś tłem dla rzeźby. – To zdjęcie, które jest w tej chwili umieszczone w oknie szpitala, zostało wykonane w 1923 roku – mówi siostra Jadwiga Kisielewska. – Jest to zdjęcie z okazji wizyty któregoś z następców św. Wincentego a Paulo, naszego założyciela, ojca generała kapłanów misji, który zarazem jest też naszym ojcem generałem. Wizytował placówki, gdzie pracowały siostry w całej Polsce, m.in. przyjechał do Lublina i wtedy, w 1923 roku, widzimy na zdjęciu, że tyle sióstr pracowało w szpitalu na wszystkich oddziałach.
– Cieszymy się, że jedna z nas została w ten sposób, taki popkulturowy, upamiętniona, a przez nią nasza historia tutaj – mówi siostra wizytatorka przełożona prowincjalna Jadwiga Szok. – 24, w dzień św. Jana, kiedy poszłam złożyć życzenia imieninowe siostrze Janinie Adamczyk (to jedna z sióstr, która pracowała w szpitalu na Staszica do 1952 roku, kiedy siostrom podziękowano tutaj za pracę) i gdy jej powiedziałam, że jedziemy tutaj z okazji dzisiejszego odsłonięcia koziołka siostry Marianny, to wspomniała takie wydarzenie ze szpitala na Staszica: sama siostra Janina w ten dzień była bardzo cierpiąca i powiedziała, że gdy pochylała się nad łóżkiem chorego, żeby mu opatrzyć nogi, on ją gwałtownie odepchnął. Była zdziwiona, a on wziął ją za rękę i powiedział: “Siostro, przepraszam”. Zapytała co się stało. „Siostra mi zasłoniła krzyż, a jak ja nie widzę cierpiącego Jezusa, to gdy siostra mi robi opatrunki, to ja wyję z bólu. Więc żeby nie krzyczeć, niech mi siostra odsłoni Pana Jezusa”.
CZYTAJ: Koziołek LuCeK zasiadł na tarasie Lubelskiego Centrum Konferencyjnego [ZDJĘCIA]
Od początku posługi w Lublinie siostry zajmowały się chorymi i opuszczonymi dziećmi, które wychowywały przy szpitalu, uczyły i przygotowywały do samodzielności. Siostry nadal działają w Lublinie: prowadzą na ul. Dolnej 3 Maja ośrodek dla dzieci niepełnosprawnych, a także uczą katechezy czy odwiedzają ubogich w różnych parafiach.
Drugi koziołek przed szpitalem
Koźlica Marianna jest siódmym koziołkiem na lubelskim szlaku i drugim przy szpitalu na Staszica. Wcześniej, niemalże rok temu (30.06.2022), przy najstarszej lecznicy w mieście, stanął Koziołek Staś dla uczczenia pamięci Stanisława Staszica. Można go oglądać przy budynku SPSK1 pod numerem 11, a Mariannę – po drugiej stronie ulicy – przy Staszica 16.
CZYTAJ: Lublin: trzeci lubelski koziołek stanął przy szpitalu na Staszica
EwKa/ opr. DySzcz
Fot. Iwona Burdzanowska/ Ewelina Kwaśniewska