Pesymiści nieustannie wieszczą spadek czytelnictwa – zwłaszcza wśród młodzieży. Nie warto wierzyć w te mity. Czytają dzieci, młodzież i dorośli – tyle że trochę inaczej. Nasze życie zdominowane jest dziś przez technologię i nie da się od tego uciec. Dlaczego więc nie przerzucić się z ciężkich papierowych tomów na funkcjonalne czytniki ebooków? A może lepiej czytać w biegu na ekranie telefonu lub wykorzystać tablet do czytania książek? Wyjaśniamy, czy rzeczywiście warto zainwestować w czytnik ebooków.
Czytnik ebooków – co to za urządzenie?
Jako że nadal pokutuje przekonanie, iż ekran „niszczy wzrok” – warto podkreślić, że czytniki ebooków są wyposażone w specjalną technologię e-ink (papier elektroniczny). Dzięki temu odczucia czytelnika są w zasadzie takie same, jak podczas czytania tradycyjnej książki. Wzrok nie odróżnia fizycznego papieru od tego, prezentowanego na wyświetlaczu z technologią e-ink. Czytniki ebooków nie wywierają zatem negatywnego wpływu na wzrok.
Ekran e-ink zapewnia wygodę, ponieważ umożliwia czytanie w każdych warunkach (na przykład na zewnątrz, w pełnym słońcu). Tekst można bez problemu odczytać, patrząc na ekran pod dowolnym kątem. Dodatkowo ekran wyposażony w taką technologię zużywa mniej energii, a więc bateria w czytnikach wytrzymuje nawet kilka tygodni. We współcześnie produkowanych czytnikach zastosowanie znajdują najnowocześniejsze technologie, czyli E-Ink Pearl oraz E-ink Carta.
W czym tkwi sekret wspomnianej technologii? Znacząco różni się ona od ekranów LED czy OLED. Pod powierzchnią ekranu umieszczono strefę, wypełnioną mikroskopijnymi kapsułkami z czarnym i białym pigmentem. Oba pigmenty mają różny ładunek magnetyczny, a wytworzone wokół nich pole elektromagnetyczne – w zależności od potrzeb – przyciąga lub oddala określony pigment od powierzchni ekranu. W ten sposób powstaje widoczny na ekranie tekst (lub obraz). Proces ten nazywany jest elektroforezą.
Technologia skrywa się w estetycznej obudowie niewielkiego, mobilnego urządzenia. Wizualnie czytnik nieco przypomina zwykły tablet. Można na nim czytać książki (w takich formatach jak EPUB, MOBI, PDF i inne), czasopisma czy przeglądać dokumenty. Obecnie na rynku dostępne są różne modele – mniej i bardziej zaawansowane, wyposażone w dodatkowe funkcje i oczywiście różniące się ceną oraz wypracowaną wśród czytelników renomą.
Dlaczego czytniki ebooków są lepsze niż tablety?
Tablety to nowoczesne i wszechstronne urządzenia, które łączą w sobie funkcjonalność komputera z mobilnością telefonu komórkowego. Przy pomocy tabletu można wykonywać rozmaite czynności: przeglądać Internet, komunikować się ze znajomymi za pośrednictwem mediów społecznościowych, oglądać filmy i słuchać muzyki, korzystać z aplikacji i gier.
Tablet wyposażony jest w ekran dotykowy (LCD, OLED oraz AMOLED). Najbardziej cenione są ekrany OLED i AMOLED, ponieważ zapewniają najwyższą jakość obrazu. Dzięki temu na tablecie można pracować w aplikacjach graficznych. Dostępne są tablety, działające na systemie iOS lub na Androidzie. Jest to urządzenie mobilne, które bez problemu można zabrać ze sobą wszędzie (zamiast topornego laptopa).
Doskonale sprawdza się w pracy czy na uczelni. Oczywiście na tablecie również można czytać e-booki. Wiele urządzeń z wyższej półki cenowej dysponuje świetnymi ekranami. Ponadto dają możliwość robienia notatek, korzystania z multimediów i wyszukiwarki internetowej – nawet podczas czytania książek.
Niemniej nawet najlepszy dotykowy ekran nie zapewni tak realistycznego wrażenia jak papier elektroniczny. Jeżeli więc zależy ci na urządzeniu do czytania książek, to z pewnością lepszym wyborem będzie czytnik ebooków. Urządzenie to zostało stworzone dokładnie w tym celu i zapewnia wrażenia zbliżone do tych, jakie daje czytanie tradycyjnych książek.
Z tą różnicą, że w pamięci czytnika skrywają się nie pojedyncze woluminy, ale wręcz całe biblioteki książek. Natychmiastowy dostęp do wybranych pozycji jest w zasadzie nieograniczony. E-booki można kupić na stronach internetowych lub czytać je w ramach comiesięcznego abonamentu (działa to podobnie jak biblioteka, z której wypożyczamy książki).
Ponadto bateria czytnika wytrzymuje zdecydowanie dłużej niż akumulator w tablecie. Czytnik jest lekki i poręczny, można zabrać go ze sobą wszędzie (warto jednak zabezpieczyć go w etui). Jeśli jednak czytanie to tylko jedna z aktywności, na jakiej ci zależy – możesz zdecydować się na tablet do czytania.
Jak wybrać odpowiedni czytnik ebooków?
Jak wspomnieliśmy – na rynku jest dość duży wybór urządzeń. Do najpopularniejszych i najbardziej cenionych należą przede wszystkim:
· Pocketbook (Touch Lux 5 czy Era)
· Onyx Boox
· inkBook Calypso Plus
Nie trzeba nawet wspominać o kultowym czytniku Kindle Oasis czy Kindle Paperwhite. Niemniej tacy producenci jak Pocketbook spokojnie mogą konkurować nawet z takim gigantem. Wybierając odpowiedni czytnik, należy zwrócić uwagę na kilka podstawowych kwestii, takich jak: wydajny procesor (aby czytnik działał płynnie), przekątna ekranu, rozdzielczość ekranu, obsługiwane formaty e-booków i zdjęć, wbudowana pamięć wewnętrzna, obsługiwana wielkość kart pamięci, czas pracy na baterii.
Wiele czytników ma również dodatkowe funkcje, które wpływają na komfort czytania. Przydatne są takie funkcje jak: możliwość zmiany wielkości czcionek, podświetlenie ekranu (co pozwala na wygodne czytanie nocą), możliwość tworzenia notatek oraz udostępniania cytatów w mediach społecznościowych, możliwość przesyłania książek bezpośrednio na urządzenie bez kabla, synchronizacja z innymi urządzeniami, wbudowany moduł Wi-Fi, duża liczba obsługiwanych formatów itp.
Jak zatem widać – wybór jest naprawdę duży. Na pewno znajdziesz urządzenie, które zaspokoi twoje czytelnicze potrzeby. Porzuć zatem ciężkie tomiszcza i zacznij cieszyć się swobodą czytania, jaką daje elektroniczny papier.
Artykuł sponsorowany