Muzeum Badań Polarnych w Puławach i Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie rozpoczynają współpracę. Jej głównym założeniem jest szerzenie wiedzy na temat zmian klimatu i obszarów polarnych, w których ocieplenie zachodzi najbardziej intensywnie i prowadzi do groźnych w skutkach zjawisk przyrodniczych.
Współpraca muzeum i uczelni będzie polegać przede wszystkim na organizacji konferencji, seminariów i studiów podyplomowych. Planowane są również wspólne publikacje.
CZYTAJ: Nie tylko badania polarne. Puławskie muzeum zaprasza zwiedzających [ZDJĘCIA]
Początki współpracy Muzeum Badań Polarnych w Puławach z UMCS związane są z osobą nieżyjącego już pasjonata polarnictwa – Andrzeja Piotrowskiego. To on zapoczątkował gromadzenie w Puławach eksponatów związanych z wyprawami polarnymi i życiem polarników. Sama idea utworzenia muzeum pojawiła się podczas Sympozjum Polarnego, które odbyło się w Lublinie w 1987 roku. Prezesem Polskiego Klubu Polarnego był wówczas ojciec lubelskiej polarystyki – prof. Kazimierz Pękala.
CZYTAJ: Badania polarne w Puławach. Muzeum otwiera drzwi [ZDJĘCIA]
Warto dodać, że UMCS od dawna jest organizatorem wypraw polarnych. Od 1986 r. w Calypsobyen na Spitsbergenie znajduje się letnia stacja polarna lubelskiej uczelni.
W piątkowej (23.06) uroczystości podpisania listu o współpracy wzięli udział: rektor UMCS – prof. dr hab. Radosław Dobrowolski, dyrektor Muzeum Badań Polarnych w Puławach – dr Piotr Kondraciuk oraz członek zarządu województwa lubelskiego – Bartłomiej Bałaban.
ZAlew / opr. ToMa
Fot. Bartosz Proll, Centrum Prasowe UMCS / nadesłane