Choć zakończono prace remontowo-konserwatorskie w Muzeum – Zespole Synagogalnym we Włodawie, nie wszystkie atrakcje można jeszcze oglądać. Na wyposażenie wnętrz i wystawy m.in. włodawskich judaików trzeba będzie poczekać do lipca 2023 roku.
Mimo to nowa-stara atrakcja „Miasta Trzech Kultur” nie może narzekać na brak turystów.
– Dla nas synagoga jest czymś nowym, dopiero ją poznajemy – mówią turyści z Tarczyna w województwie mazowieckim. – Warto przyjechać, żeby zaspokoić swoją ciekawość. Małżonka jest zaskoczona, że w tym momencie te synagogi są puste i nie mogliśmy dostrzec tego wszystkiego, co powinniśmy tu zobaczyć. Myślałem, że w środku jest więcej elementów, które pozostały z tamtego okresu, a jest bardzo surowo. Warto poznawać to, co mamy w Polsce. Nie widziałem jeszcze takiego miejsca, pierwszy raz tu jestem. Dziękujemy, że mogliśmy się zapoznać z historią i religią judaistyczną.
Koszt modernizacji unikatowego w skali kraju kompleksu trzech pożydowskich budynków: Dużej i Małej Synagogi oraz Domu Pokahalnego wyniósł ponad 5 milionów złotych.
CZYTAJ: Uderzył w ogrodzenie i pozbawił mieszkańców prądu. Przed policją schował się za stertą ubrań
Projekty są realizowane w ramach osi priorytetowej 7 „Ochrona dziedzictwa kulturowego i naturalnego”, działanie 7.1 „Dziedzictwo kulturowe i naturalne – projekty lokalne” Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Lubelskiego na lata 2014-2020.
AP / opr. ToMa
Fot. Piotr Piela