Do złożenia zeznania podatkowego zobligowana jest każda osoba, która legalnie otrzymuje dochód w Polsce. Deklaracje muszą być uzupełnione dokładnie i wedle obowiązujących zasad, przez co niekiedy może się okazać, że jest konieczna korekta PIT. Jak wygląda korekta zeznania rocznego?
Korekta deklaracji podatkowej
Zeznanie podatkowe, które przekładamy w Urzędzie Skarbowym może niekiedy zawierać błędy wynikające ze złego obliczenia kwot dochodów lub pominięcia jakichś ulg. W takich wypadkach należy poprawić deklarację podatkową. Nieprawidłowe uzupełnione PIT zdarzają się bardzo często i nie jest to sytuacja do nieodwrócenia. Musimy jednak przypilnować w tej kwestii zarówno naszych obowiązków jak i upomnieć się o swoje prawa.
Błędy pojawiające się najczęściej to:
- pominięcia ulgi
- zbyt mała kwota ulgi
- zaniżenie kwoty przychodu
- zaniżenie kwoty dochodu
- pominięcie jednego ze źródeł dochodu.
W każdym z tych przypadków powinno się złożyć korektę, ponieważ w niektórych sytuacjach możemy być obciążeni dodatkowymi kosztami.
W przypadku pominięć na naszą niekorzyść jest to okazja do uzyskania większej ulgi. Po złożeniu deklaracji oraz jej przejściu przez kontrolę możemy sprawdzić ją w systemie PIT online i dowiedzieć się, czy może być rozpatrzona jeszcze korzystniej. Szczególnie warto o tym pamiętać kiedy nasze zeznanie automatycznie zostało złożone, a my jedynie je zatwierdziliśmy nim upłynął termin płatności podatku.
Korektę wypełnia się w przypadku błędów w deklaracji lub pominięć. W sytuacji całkowitego niezłożenia zeznania podatkowego w obowiązującym nas czasie nie wystawiamy go jako korekty. Wówczas obowiązują całkowicie inne procedury.
Konsekwencje błędów w zeznaniu podatkowym
Nieprzeprowadzona korekta PIT może mieć w niektórych sytuacjach konsekwencje finansowe. W takich wypadkach będzie trzeba pokryć również odsetki, dlatego tak ważne jest by korekta wpłynęła niezwłocznie po odkryciu błędu.
Odsetki musimy zapłacić kiedy np. przedstawiliśmy wyższą zaliczkę niż kwota, którą zapłaciliśmy w 2022 lub podatek opłacony do 2 maja 2023 r. był wyższy niż opłata, jaką przelaliśmy.
Zależność oraz wysokość odsetek możesz policzyć używając specjalnie skonstruowanego w tym celu kalkulatora, do którego masz dostęp w swoim e-PIT.
W przypadku kiedy postąpimy wedle wezwania o pokrycie nierówności lub w tym czasie wprowadzimy korektę, nie będziemy obciążenie płatnością za mandat. Kara skarbowa nie zostanie na nas nałożona, jeżeli właściwym dokumentem sprostujemy sprawę.
Kiedy już zostaniem obciążeni odsetkami, warto jest pilnować daty ich spłaty. Bowiem do sześciu miesięcy od otrzymania wezwania opłata jest pomniejszana o 50%. Po tym okresie musimy już pokryć całość.
Jak wygląda dokonanie korekty PIT?
Korekty deklaracji PIT możemy dokonać za ubiegły rok oraz wcześniejsze okresy rozliczeniowe. Korektę PIT 2022 roku złożymy aż do 31 grudnia 2028. Po tym okresie dokument nie będzie egzekwowany, ponieważ nie będzie już ważny w świetle prawa podatkowego.
W celu sprostowania deklaracji ponownie uzupełniamy zeznanie PIT, a następnie, przed wysłaniem do Urzędu, zaznaczamy go jako dokument będący korektą. Na nim uzupełniamy zarówno pola, które chcemy poprawić jak i podajemy poprawne dane widniejące we wcześniejszym rozliczeniu.
Kiedy składamy korektę PIT możemy doliczyć ulgi, o których zapomnieliśmy lub zmienić np. dane organizacji pożytku publicznego, której chcemy przekazywać swój 1% z dochodów.
Korekta zeznania rocznego PIT może być złożona dopiero po zakończeniu kontroli podatkowej. Co ważne, korektę można powtórzyć jeżeli ponownie wypełnimy błędnie formularz, jednak będziemy musieli poczekać do kolejnego zatwierdzenia kontrolą.
Ułatwienie dzięki systemowi e-PIT
Dzięki systemowi internetowemu możesz dokonać korekty zeznania podatkowego online. Złożenie korekty w ten sposób jest o wiele szybsze i przede wszystkim łatwiejsze. W tym celu wchodzisz w e-Urząd Skarbowy, gdzie wcześniej dokonywałeś początkowego rozliczenia.
Po logowaniu wybieramy rok, który nas interesuje, a następnie postępujemy zgodnie z krokami zalecanymi w aplikacji. Warto pamiętać, że program do wypełniania podatków online jest bardzo intuicyjny. Jasność informacji sprawia, że nie potrzebujemy specjalistycznej wiedzy, by zrozumieć jego działanie.
W przypadku kiedy korekta dotyczy PIT 2022 roku wchodzimy w nią i otrzymujemy dokument z poprzednimi danymi. Naszym zadaniem jest jedynie zmienienie tych pól, które wymagają poprawy. Wszystko inne już jest gotowe. Po dostarczeniu dokumentu do Urzędu Skarbowego otrzymujemy potwierdzenie w formie UPO – Urzędowego Poświadczenia Odbioru.
Jest to wielkie ułatwienie w porównaniu z wymogami korekt składanych w placówce stacjonarnej Urzędu Skarbowego bądź Poczty Polskiej. Co więcej, korekty za pomocą internetu możemy dokonać, kiedy dotyczy ona PIT złożonego wcześniej zdalnie, ale również wypełnionych tradycyjną drogą.
Kiedy będziesz miał gotową korektę zeznania podatkowego prześlesz ją wygodnie przez internet. Podczas jej wysyłania nie trzeba dołączać dodatkowych pism, które np. tłumaczą potrzebę wykonania korekty.
Artykuł sponsorowany