Wicepremier, minister aktywów państwowych Jacek Sasin zapewnił, że obecny rząd będzie walczył o to, aby polityka klimatyczna Unii Europejskiej uwzględniała interes Polski.
Podczas konwencji programowej Prawa i Sprawiedliwości w Warszawie minister, który przewodniczył dyskusjom w panelu „Bezpieczeństwo energetyczne”, skrytykował unijny pakiet Fit for 55. Powiedział, że jego wdrożenie doprowadziłoby do zubożenia Polski. Na potwierdzenie tej tezy przytoczył wyliczenia analityków Banku Pekao S.A., z których wynika, że wprowadzenie tego pakietu do 2030 roku kosztowałoby 2 biliony 400 miliardów złotych. Dodał, że na głowę każdego Polaka wypadałoby wtedy 64 tysiące złotych. – Będziemy cały czas rozmawiać, będziemy cały czas negocjować, będziemy walczyć, aby te złe rozwiązania nie spadły na nas jak grom z jasnego nieba – zadeklarował Jacek Sasin.
Wicepremier mówił też o planach budowy w Polsce dużych i małych elektrowni atomowych. Jak podkreślał, chodzi o zapewnienie obywatelom bezpieczeństwa energetycznego. Wicepremier Sasin powiedział, że realizacja budowy pierwszej, dużej elektrowni jądrowej już się zaczęła. Dodał, że ta inwestycja będzie realizowana we współpracy z amerykańską firmą Westinghouse.
– Mamy już wybraną lokalizację na Pomorzu – mówił wicepremier. Dodał, że jesienią będzie wiadomo, gdzie i z kim będzie budowana druga elektrownia atomowa. Jak mówił wicepremier Sasin, projekt budowy kolejnej elektrowni ma być realizowany jako partnerstwo Polskiej Grupy Energetycznej oraz firm prywatnych.
CZYTAJ: Prezes PiS: Od nowego roku świadczenie wychowawcze 500 Plus zostanie podniesione do 800 zł
Jacek Sasin powiedział, że rząd „wszedł też w program małych reaktorów jądrowych”. Przypomniał, że kontrakt na budowę tych reaktorów Grupa Orlen zawarła z amerykańsko-japońskim konsorcjum GE Hitachi. Jak powiedział, Orlen zamierza zbudować 76 małych reaktorów jądrowych, a w ostatnim czasie wskazano 7 lokalizacji tych elektrowni modułowych.
Prezes PKN Orlen Daniel Obajtek zapowiedział podczas konwencji, że na początku przyszłego roku w Polsce pojawi się ekologiczne paliwo E10. Oświadczył, że wprowadzenie tego paliwa przyniesie korzyści polskim rolnikom. Wyjaśnił, że dzięki temu sprzedadzą więcej zboża, które posłuży produkcji paliwa. Prezes PKN Orlen przekazał, że koncern będzie wytwarzał z polskiego zboża około 3 miliony ton biododatków.
CZYTAJ: Mariusz Błaszczak: W poniedziałek pierwsze wyrzutnie HIMARS będą w Polsce
Paliwo E10 jest bardziej ekologiczne od obecnie sprzedawanego na polskich stacjach paliwa E5. Różnią się one zawartością biokomponentów. W paliwie E5 jest ich maksymalnie 5 procent. Pozostałe 95 procent to benzyna bezołowiowa wytwarzana z ropy naftowej. W paliwie E10 maksymalna zawartość biokomponentów wynosi 10 procent.
Konwencja w Warszawie odbywała się pod hasłem „Ul Programowy Prawa i Sprawiedliwości”. Dyskusje toczyły się w ramach czterech paneli tematycznych: „Bezpieczna Polska”, „Bezpieczeństwo energetyczne”, „Zdrowie Polaków” oraz „Suwerenna Polska w Zjednoczonej Europie”. Podobnie jak wczoraj, w debatach wzięli udział ministrowie, parlamentarzyści i zaproszeni eksperci. Liderami paneli byli: minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak, minister aktywów państwowych Jacek Sasin, minister zdrowia Adam Niedzielski i europoseł Zbigniew Kuźmiuk. Konwencję zakończyło przemówienie Jarosława Kaczyńskiego, który zapowiedział między innymi podwyższenie świadczenia na dziecko z 500 do 800 złotych.
CZYTAJ: Minister Maląg: świadczenie wychowawcze wzrośnie do 800 zł, zasady przyznawania się nie zmienią
IAR/ RL/ opr. DySzcz
Fot. PAP/Leszek Szymański