Maturzyści w środę (10.05) rano przystąpią do pisemnego egzaminu z wiedzy o społeczeństwie. Po południu będą pisemne egzaminy z języka niemieckiego na poziomie rozszerzonym i dwujęzycznym. Egzaminy z tych przedmiotów nie są obowiązkowe. Piszą je tylko ci maturzyści, którzy zadeklarowali taką wolę.
CZYTAJ: “Było łatwo”. Maturzyści zmierzyli się z językiem obcym [ZDJĘCIA]
W tym roku egzaminy maturalne przeprowadzane są w dwóch formułach. W nowej formule (Formuła 2023) do egzaminów przystępują tegoroczni absolwenci czteroletnich liceów ogólnokształcących. Tegoroczni absolwenci techników, którzy ukończyli czteroletnie technikum, i absolwenci szkół branżowych II stopnia zdają maturę w starej formule (Formuła 2015).
Chęć zdawania egzaminu z wiedzy o społeczeństwie zadeklarowało ok. 16 tys. tegorocznych absolwentów liceów ogólnokształcących, techników i szkół branżowych II stopnia. WOS jest na dziewiątym miejscu, jeśli chodzi o wybór zarówno wśród maturzystów z liceów (chce go zdawać ok. 11,8 tys. absolwentów LO, czyli 7,5 proc. z nich), jak i wśród maturzystów z techników i szkół branżowych II stopnia (chce go zdawać 4,1 tys. absolwentów T i BSII, czyli 3,6 proc. z nich).
Chęć zdawania niemieckiego na poziomie rozszerzonym zadeklarowało ok. 3,9 tys. tegorocznych absolwentów: 2,6 tys. tegorocznych absolwentów liceów ogólnokształcących i 1,3 tys. techników i szkół branżowych II stopnia. 325 tegorocznych absolwentów będzie zdawać egzamin z języka niemieckiego na poziomie dwujęzycznym.
CZYTAJ: „Nie była prosto, ale przyjemnie”. Rozpoczął się maturalny maraton [ZDJĘCIA, WIDEO]
Wraz z tegorocznymi absolwentami egzaminy zdawać będą też abiturienci z wcześniejszych roczników. Wśród nich będą osoby, które zdecydowały się przystąpić do egzaminu z nowego przedmiotu lub przystąpić do zdawanego wcześniej egzaminu, aby poprawić jego wynik.
Egzamin z wiedzy o społeczeństwie rozpocznie się o godz. 9.00. Potrwa 180 minut.
Egzamin z języka niemieckiego rozpocznie się o godzinie 14.00. Na poziomie rozszerzonym potrwa 150 minut, a na poziomie dwujęzycznym – 180 minut.
PAP/ RL/ opr. DySzcz
Fot. archiwum