Koncepcja połączenia Centrum Spotkania Kultur, Filharmonii Lubelskiej i Teatru Muzycznego w Lublinie była dziś (09.05) jednym z tematów posiedzenia Zarządu Województwa Lubelskiego. Po ewentualnej fuzji miałaby powstać instytucja o nazwie „Opera i Filharmonia Lubelska – Lubelskie Centrum Sztuki”. Żadne wiążące decyzje jednak do tej pory nie zapadły.
Kontrowersyjne nagranie
O pomyśle połączenia wspomnianych instytucji kultury poinformowała w kwietniu 2023 roku na spotkaniu ze związkowcami dyrektor Teatru Muzycznego w Lublinie, Kamila Lendzion. W opublikowanym przez „Kurier Lubelski” nagraniu z kwietnia tego roku Kamila Lendzion informuje związkowców, że 1 stycznia przyszłego roku przestaje istnieć Teatr Muzyczny w Lublinie i powstaje opera. Przestaje też istnieć Centrum Spotkania Kultur, natomiast powstaje jedna instytucja, a kierować tą instytucją ma ona. W instytucji tej też ma zostać orkiestra Filharmonii Lubelskiej. Później dyrektor Lendzion w nagraniu, do którego dotarli dziennikarze, mówi, że nie ma innych dyrektorów poza nią.
CZYTAJ: „Decyzje nie zapadły”. Związkowcy przeciwni łączeniu lubelskich instytucji kultury
Jak nagranie komentuje dyrektor Teatru Muzycznego?
– Myśli pan, że z mojej strony – dyrektor poważnej instytucji – mogłyby paść słowa: „Nie będzie dyrektorów poza mną”? Słowa są absolutnie wyrwane z kontekstu – mówi Kamila Lendzion. – Jedynym, co mogę powiedzieć, że rozmawiałam z moimi związkami. Na pytanie, kto będzie dyrektorem, powiedziałam, że jako autor koncepcji, jeżeli będzie taka potrzeba, będę startować w konkursie, w zależności od decyzji, jaką podejmie zarząd. Natomiast żadne decyzje nie zostały podjęte, ponieważ mój wniosek dopiero wpłynął. Jest w trakcie analizy. Nikt nie podjął żadnych decyzji związanych z tym wnioskiem.
Mimo wszystko na opublikowanym nagraniu dyrektor Lendzion opisuje szczegóły fuzji Centrum Spotkania Kultur, Filharmonii Lubelskiej oraz Teatru Muzycznego. Jej zdaniem ich połączenie ma być korzystne dla wszystkich.
Faza planów i opracowań
Koncepcję scalenia wspomnianych instytucji kultury przedstawiono dziś (09.05) na posiedzeniu Zarządu Województwa Lubelskiego, ale po prezentacji nie podjęto żadnych kluczowych decyzji.
– Na razie wszystko jest w fazie planów i opracowań – mówi członek Zarządu Województwa Lubelskiego, Bartłomiej Bałaban. – Należy wziąć pod uwagę, że jeżeli takie łączenie instytucji będzie, instytucją wiodącą będzie dotychczasowy Teatr Muzyczny, gdyż on jest instytucją większą. W tej koncepcji mówimy o operze wojewódzkiej. Jeżeli ta instytucja byłaby instytucją jednolitą, będzie dzieliła się na inne instytucje, które do tej pory występują. Filharmonia więc pozostaje ze swoim dorobkiem i orkiestrą, nadal w sposób wyodrębniony, ale jednocześnie może korzystać z dobrostanu tego, co oferuje budynek Centrum Spotkania Kultur, ale i budynek Teatru Muzycznego.
Sprzeciw związków zawodowych
Połączeniu wspomnianych instytucji i powstaniu w Lublinie opery sprzeciwiają się związki zawodowe Filharmonii Lubelskiej i Centrum Spotkania Kultur, które wypracowały wspólne stanowisko w tej sprawie oraz złożyły je do Zarządu Województwa Lubelskiego.
– Fuzja to bardzo zły pomysł – mówi przewodniczący NSZZ Solidarność w Filharmonii Lubelskiej Dariusz Dąbrowski. – To są oddzielne instytucje, które wypracowały swoje sposoby działania i mają sukcesy. Nie można potraktować tych instytucji i nas pracowników tak z góry. To jest chory pomysł, który nie ma uzasadnienia ekonomicznego i artystycznego. To jest „zaoranie” Filharmonii. Walczyliśmy, żeby promować Wieniawskiego na całym świecie, nie po to, żeby w tej chwili stać się częścią jakiejś opery, która – w sali bez akustyki i bez możliwości funkcjonowania normalnego zespołu operowego – co może pokazać światu?
Rzecznik prasowy marszałka województwa lubelskiego Remigiusz Małecki poinformował Polskie Radio Lublin, że decyzja o połączeniu trzech instytucji kultury nie została jeszcze podjęta. Dodał także, że przedwczesna jest dyskusja na temat trybu powołania dyrektora ewentualnie nowo utworzonej instytucji artystycznej.
Decyzję o ewentualnym połączeniu CSK, Filharmonii Lubelskiej i Teatru Muzycznego mogą podjąć Zarząd oraz Sejmik Województwa Lubelskiego.
MaTo / opr. WM
Fot. archiwum